Mustafa Yeneroğlu'ndan Savunma Bakanı Güler'e 'ihmal' sorusu

Mustafa Yeneroğlu, soru önergesinde, "Tugayımızın yoğun karın altında yetersiz koşullardaki çadırlarda kaldıkları, üs bölgesinin güvenlik sorunlu bir bölgede yer aldığı doğru mu?" diye sordu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu TBMM’ye verdiği soru önergesi ile Irak’ın kuzeyinde ve Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde 22 ve 23 Aralık 2023 tarihlerinde 12 askerin hayatını kaybetmesi hakkında kamuoyuna yansıyan haberlerde; söz konusu saldırı ve sızma olaylarının gerçekleştiği üs bölgelerinin güvenlik ve lojistik olarak sorunlu bir bölgede yer aldığı ve tipi sebebiyle görüş mesafesinin çok düşük olduğu iddialarını Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler’e sordu.

Yeneroğlu, operasyonu kapsamında Sur Tepe Geçici Üs Bölgesi’ne harekat icra eden 1/Dağ ve Komando Tugayı’nın yoğun karın altında yetersiz koşullardaki çadırlarda kaldıkları ve üs bölgesinin güvenlik ve lojistik olarak sorunlu bir bölgede yer aldığı iddialarına değindi.

İddiaların doğruluğu karşısında sorumlular hakkında herhangi bir inceleme başlatılıp başlatılmadığını sorarak konuya dikkat çekti. Ayrıca "PKK’nın saldırı için yoğun yağışı, sisli ve puslu havayı beklediği ve sızma için hareket halinde olduğu görüntülerinin bulunduğu"nun iddia edildiğini belirten Yeneroğlu, Irak’ın kuzeyinde ve Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde bulunan diğer üslerde yoğun karın altında yetersiz koşullardaki çadırlarda görev yapmakta olan askerlerin var olup olmadığını sordu.

DEVA Partili Yeneroğlu, Milli Savunma Bakanı Sayın Yaşar Güler’e şu soruları yöneltti:

"1. Irak’ın kuzeyinde ve Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde bulunan üslerimizde yoğun kar yağışı, sisli ve puslu havaya karşı hangi önlemler alınmıştır?

2. Şehitlerimizin verildiği Şehit Piyade Uzman Çavuş Alpay Aras-3 Operasyonu kapsamında Sur Tepe Geçici Üs Bölgesi’nde harekât icra eden 1/Dağ ve Komando Tugayı’mızın yoğun karın altında yetersiz koşullardaki çadırlarda kaldıkları, üs bölgesinin ise güvenlik ve lojistik olarak sorunlu bir bölgede yer aldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu konuda bir inceleme başlatılmış mıdır?

3. Irak’ın kuzeyinde ve Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde bulunan diğer üslerimizde lojistik anlamda sorunlu ve yoğun karın altında yetersiz koşullardaki çadırlarda görev yapmakta olan askerlerimiz var mıdır? Diğer üsler için gerekli önlemler alınmış mıdır?"