'Mustafa Hoş'a verilen ceza bize verilen cezadır'

25 kişinin öldüğü Çorlu tren faciasındaki ihmalleri araştıran Mustafa Hoş'a "Yargı otoritesini hedef almaktan" 40 bin TL tazminat cezası verildi. Gazeteciler, sanatçılar, kazada ölenlerin aileleri ve çok sayıda yurttaş, Mustafa Hoş'a verilen cezayı birlikte ödeyeceklerini açıkladı. Mustafa Hoş, "Varolun hepiniz. Gün boyunca o kadar güzel bir dayanışma sergilendi ki... Sonunda gözyaşlarımı tutamadım. Bir kuruşumuzu bile bunlara yedirmeyeceğiz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR  - 25 kişinin öldüğü Çorlu’daki tren faciası davasına bakan savcı Galip Yılmaz Özkurşun, faciayı başından beri yakından takip eden gazeteci Mustafa Hoş hakkında “Yargı otoritesini bilinçli bir şekilde hedef almak”tan 110 bin lira tazminat davası açtı. Mustafa Hoş, 40 bin TL tazminata mahkum edildi.
Mustafa Hoş, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şöyle dedi:

- Çorlu treninde 7’si çocuk 25 insan ihmallerden öldü. Belge ve delillerle ihmalleri ortaya çıkardım. Son bilirkişi “TCDD kusurludur” dedi. asıl sorumlular halen yargılanmıyor. Ama bugün ben mahkum oldum. Savcısı Galip Yılmaz Özkurşun’un açtığı davada 40.000 TL tazminata karar verildi. 

 - Mahkeme tanıklarımın dinlenmesini bile kabul etmeden ikinci duruşmada alel acele karar açıkladı. Hakkımda açılan ve halen devam eden dava sayısı 9. Yargıtay’da 3 dosya bekliyor. Ayrıca savcılık soruşturma aşamasında olan 3 tane dosya var. tamamı gazetecilik yaptığım için. Davalarla yıldırmaya, korkutmaya vazgeçirmeye çalışıyorlar. Bu da yetmezmiş gibi tazminatlarla açlığa mahkum etmek istiyorlar. Benim param pulum, düzenli bir gelir elde ettiğim bir işim bile yok. Her şeye rağmen ne korkarım ne vazgeçerim. Ben gazeteciyim.
 
- Son olarak şunu da ekleyeyim. Savcı Galip Özkurşun Çorlu tren ailelerini davanın seyrini kullanarak (ki bu suçtur) bana karşı kışkırtmaya çalıştı. Onlar aracılığıyla tehdit etti. Tanık dinleme kabul edilseydi aileler mahkemede bunları anlatacaktı.

'CEZAYA ORTAK OLACAĞIZ'

Haberin duyulmasının ardından Mustafa Hoş ile dayanışma mesajları gelmeye başladı. Aileler ve gazeteciler Mustafa Hoş'a verilen cezayı birlikte ödeyecekleri yönünde paylaşım yaptı. 

 CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, gazeteci Enver Aysever, Melda Onur tiyatrocu Şevket Çoruh ve Opera Sanatçısı Güvenç Dağüstün de cezanın ödenmesine destek vereceklerini açıkladı. 

Tren faciasında 9 yaşındaki Oğuz Arda Sel ve eski eşi Hakan Sel’i kaybeden Mısra Öz Sel, “Çorlu tren katliamı Mustafa Hoş’un ihmalleri yüzünden olmadı! Gerçek sorumlularla uğraşın” dedi. 

Kazada annesi Rubize Kartal, babası Gani Kartal’ı kaybeden İsmail Kartal, “Asıl sorumlu ve kusurlular yargılanmıyor olayı aydınlatan ve biz ailelere destek olan Mustafa Hoş cezaya çarptırılmış bile yazıklar olsun böyle adalete” dedi.

Hakan Sel’in ağabeyi Fatih Sel, “Mustafa abi tanıdığım en yürekli ve en iyi kalpli insanlardan biridir. En kötü günlerimizde yanımızda oldu ve gerçekleri ortaya çıkarmak için mesleğini yani gazetecilik yaptı. Eğer O’nu çevrenizde tek değeri para olan gazetecilerden sanıyorsanız yanılıyorsunuz. O insana değer verir” ifadelerine yer verdi.

14 yaşındaki kızı Bihter Bilgin’i, kız kardeşleri Emel Duman ve Derya Kurtuluş’u ve 5 aylık yeğeni Beren Kurtuluş’u kaybeden Zeliha Bilgin, “Bu ülkede araştıranlar yargılanır, katiller ödüllendirilir” diye mesaj attı. 

Kızı Sena Köse’yi kaybeden Aysun Köse, “Ne yapmış Mustafa Hoş, Cana mı kastetmiş, yalan mı uydurmuş, gerçekler nasılda dokunuyor. Doğru insanları incitiyorsunuz. Bu ülkeye ne hale getirdiniz” dedi. Baba Gürkan Köse ise “Gerçekleri onlar saklarken ortaya çıkarmak ve sonuç cezalandırmak! Bunun adı Adalet olamaz” dedi.

MUSTAFA HOŞ: GÖZYAŞLARIMI TUTAMADIM

Dayanışma mesajları üzerine paylaşım yapan Mustafa Hoş şöyle dedi: "Varolun hepiniz. gün boyunca o kadar güzel bir dayanışma sergilendi ki... Sonunda gözyaşlarımı tutamadım. Bir kuruşumuzu bile bunlara yedirmeyeceğiz."