Mustafa Balbay: Demirtaş, AK Parti'ye söz verse hemen serbest kalacak

Gazeteci Mustafa Balbay Ankara kulislerinde konuşulan bir konuyu aktardı: Demirtaş cumhurbaşkanı adayı olup HDP'nin Millet İttifakı adayına oy vermemesini sağlama sözü verse hemen serbest kalacak."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, AK Parti'nin yüzde 50+1 nedeniyle içine girdiği çıkmazı analiz ettiği yazısında Ankara kulislerinde konuşulan bir iddiayı da köşesine taşıdı. Kulislerde konuşulanlara göre Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanı adayı olsa ve HDP tabanının Millet ittifakına oy vermesini engelleyeceğine dair söz verse hemen serbest kalacak. 

Balbay'ın 'Cumhur’da sat-ranç!' başlığıyla kaleme aldığı yazısının bir bölümü şöyle: 

"Erdoğan, MHP ile yüzde 50’nin bulunamayacağını görüyor. 

Bu gerçek kendisinin önüne gelen anketlerde de görülüyor.

O zaman iki yol ortaya çıkıyor:

1- Cumhur İttifakı’nı genişletmek.

2- Yüzde 50 artı 1’i indirmek!

İlkini aylardır deniyorlar. Bir türlü olmuyor. Saadet Partisi ile ilişkiler “Temel”den bozuk!

İYİ Parti’yi bir türlü çözemediler. 

HDP ile akla gelen gelmeyen her türlü pazarlığı deniyorlar. Oradan da istediklerini şu aşamada bulamıyorlar.

İkinci seçeneği doğrudan Erdoğan’ın dile getirmesi çok zor. Kendisini pek çok bakımdan bağladı. Gelinen noktada hem, “Bu kardeşinizi getirin, başkanlık sisteminde her türlü sorunu çözsün” dedi tutamadı, hem yeniden yüzde 50 oy alacak zemin ve ittifakı oluşturamadı. Bunun üstüne, barajı düşürelim dese, yenilgiyi baştan kabul etmiş olacak. 

Eğer kendisi dışında oluşacak bir ortamla cumhurbaşkanı seçilme oranı yüzde 40’a inerse bir nebze rahatlayacak.

Ankara’da yankılanan kulis bilgilerine göre, Selahattin Demirtaş cumhurbaşkanı adayı olup HDP tabanının Millet İttifakı adayına oy vermemesini sağlama sözü verse hemen serbest bırakılacak. Şu aşamada bu da olmuyor.

Aşağı baksan yüzde 50, yukarı baksan yetersiz ittifak!

Son bir haftadır AKP çevresinde İYİ Parti’yle girilen yolun sonuçları tartışılıyor. Bir yaklaşıma göre Erdoğan, Akşener’i tümüyle karşısına alarak MHP’ye daha mahkûm hale geldi. Bu da Bahçeli’nin AKP karşısındaki gücünü artırdı. Ancak bu MHP’nin her istediğinin yapılacağı anlamına gelmiyor. Son aylarda süregelen pazarlıklar sonucu iki partili Seçim Yasası’nda yapılacak değişikliklerde anlaşamadı. 

Elde var seçim barajının yüzde 7’ye inmesi. Bunun dışında ortak payda sağlanamadı.

 

YAZININ TAMAMI