MÜSİAD 'yetmez' dedi, KGF paketinde artış istedi

MÜSİAD Başkanı Asmalı, son açıklanan 60 milyar TL’lik KGF’nin olumlu ancak yetersiz olduğuna işaret etti. Asmalı, “Beklenti yeni bir paket açılması yönünde. Yeni paket en az 200 milyar olmalı" dedi.

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Uluslararası İş Forumu (IBF) ile birlikte Ticaret Bakanlığı himayesinde 10-12 Haziran tarihlerinde 2’nci Türk-Arap İş Zirvesi’ni düzenleyecek. Zirvenin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Küreselde emtia fiyatlarındaki artışın ve arz-talep dengesizliğinin bütün dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkilediğini kaydeden Asmalı, küresel ölçekte bir enflasyon olduğunu, Türkiye’nin de bundan etkilendiğini ve önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon oranının yüzde 60’ın üzerinde olacağını aktardı.

Dünya'dan Merve Yiğitcan'ın haberine göre, yüksek emtia fiyatları, enerji ve akaryakıt maliyetlerinin şirketlerinin işletme sermayelerine olumsuz etkileri olduğunu söyleyen Asmalı, son açıklanan 60 milyar TL’lik KGF’nin olumlu ancak yetersiz olduğuna işaret etti.

Asmalı, “Edindiğimiz bilgiye göre, 60 milyar TL’lik paketin 45 milyar TL’si kullandırılmış. Bu KGF miktarının yeterli olmadığını düşünüyoruz. Piyasanın beklentisi bu paket bittiğinde miktarın yükseltilmesi gerekiyor. Paket bittiğinde yeni bir paket açılacağını düşünüyoruz. KGF paketi en az 200 milyar TL civarında olmalı. Çünkü 2018 yılında açıklanan KGF paketi 200 milyar TL civarındaydı" ifadelerini kullandı.

KGF NEDİR?

 

KGF olarak bilinen Kredi Garanti Fonu teminat yetersizliği nedeniyle bankalardan kredi alamayan küçük ve orta boy işletmelere (KOBİ) ve KOBİ dışı işletmelere kefil olmak amacıyla kuruldu. Kredi Garanti Fonu, kendisi kredi kullandırmamaktadır. Ortakları yüzde 33,26 TOBB, yüzde 33,25 KOSGEB, yüzde 33,33 bankalar ve toplam % 0,16 hisse ile TESK, TOSYÖV ve MEKSA’dır. (EKONOMİ SERVİSİ)