Murat Yetkin yazdı: Asıl hedef Anayasa Mahkemesi mi?

Murat Yetkin, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin Anayasa Mahkemesi çıkışını yorumladı: Bu hamle ile Bahçeli sayesinde AYM'nin kaldırılması siyasi gündeme girmiştir; belki de meram edilen baştan beri buydu.

(Fotoğraf: Cumhurbaşkanlığı)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Anayasa Mahkemesi'nin HDP'nin kapatılmasına ilişkin iddianameyi usul gerekçesiyle iadesi üzerine MHP lideri Devlet Bahçeli, AYM'nin kapatılmasını teklif ederek, "Anayasa Mahkemesi hukukun üstünlüğünden mi yanadır, yoksa bölücülüğün mü şakşakçısıdır? Dağda elde edilen başarıların TBMM'de kaybına tahammülümüz asla olamayacaktır. HDP'nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi'nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır" ifadelerini kullandı.

'Bahçeli istedi diye Erdoğan AYM düzenine son verir mi?' Bahçeli'nin bu çıkışını analiz eden Gazeteci-Yazar Murat Yetkin, şu noktalara dikkat çekti: 

"AK Parti’nin üst katları, AYM kapatma kararı verse dahi bunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden (AİHM) döneceğini hesaplıyorlardı.
Bunu mutlaka Erdoğan ve ekibi Bahçeli’yi MHP kitlesi önünde mahcup etmemek için zaten kapatmayla sonuçlanmayacak davayı açtırdığı, kendi kongresi sonrasında da davanın düşürülmesine seyirci kaldığı şeklinde yorumlamamak lazım. Öte yandan bu hamle ile Bahçeli sayesinde Anayasa Mahkemesi'nin kaldırılması siyasi gündeme girmiştir; belki de meram edilen baştan beri buydu.

...Bahçeli’nin taktiği pek değişmez, ama hep işe yarar. Karşı tarafla müzakereye onun en önem verdiği konuya en karşı tutumu alarak başlar. Sonra o konuda tutumunu değiştirmek karşılığında istediğini yaptırmaya çalışır. Örneğin 'partili cumhurbaşkanı' fikrine ilk başta en çok karşı çıkan Bahçeli olmuş, ancak AK Parti’yi kendisine yüzde 50+1 ile bağladıktan sonra kabul etmiştir.
Bugün Erdoğan ve AK Parti, Bahçeli ve MHP’nin karşı çıktığı adımları atmakta zorlanır durumdadır.
HDP’nin kapatma davasının AYM tarafından geri çevrildiğine bakıp, Bahçeli’nin el kaybettiğini düşünmemek lazım. Erdoğan ve AK Parti’nin ekonomik ve siyasi alanda beğeni düzeyi düştükçe Bahçeli güç kazanacak, muhtemelen yeni taleplerle gelip, MHP’nin kazanımını artırmaya çalışacaktır.
Siyasetteki belirsizlik arttıkça siyaset kurdu Bahçeli yeni taktikler geliştirebilir. 
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ