Murat Yetkin: Erken seçim mi gelir, baskı mı artar?

Gazeteci Murat Yetkin, 104 emekli amiralin bildirisi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın erken seçime gidebileceğini veya muhalefete karşı önlemler alabileceğini yazdı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Emekli amirallerin bildirisini ve AK Partililerin bildiriye tepkisini değerlendiren Gazeteci Murat Yetkin, Yetkinreport.com'da kalema aldığı yazısında, "Yeni Anayasa olsun, olmasın, iktidar zeminin siyasi ve ekonomik nedenlerle Cumhur İttifakı'nın ayakları altından kaymasını durdurmak isteyen Erdoğan, Bahçeli’nin desteğiyle daha katı bir tutuma geçecektir. Bu baskı ve yasakların kapsamının genişlemesi anlamına de gelebilir" dedi.

"Erdoğan on dokuz yıllık iktidarında hep mağdur ve mazlum rolünü seçti" diyen Yetkin, 'Mağdur söylemi: Erken seçim mi gelir, baskı mı artar?' başlıklı yazısında şöyle yazdı: 

"Darbe girişimi de hep şeytanlaştırılan Atatürkçü kesimden değil, sonra 'kandırılmışız' deyip işin içinden çıktığı İslamcı bir Cemaatin yasadışı örgütlenmesinden geldi. Ama Erdoğan ok dokuz yıllık iktidarında ilk defa savunma pozisyonunda. Örneğin 2007’deki 27 Nisan e-muhtırasında çözümü karşı saldırıya geçmekte ve hemen seçim ilan etmekte görmüştü; yaptığı doğruydu. Sonundan çıkış yolu demokrasilerde seçimden geçmeliydi. 2016 darbe girişimi sonrasında da hemen Anayasa referandumu ve ardından seçim sandığına başvurdu. Oysa şimdi Kılıçdaroğlu ve Akşener durmadan 'erken seçime gidelim' diye meydan okurken, Erdoğan ve Bahçeli erken seçime gitmek istemiyor.

Acaba Erdoğan emekli subayların bildirisinden çıkan 'mağdur' söyleminin rüzgârıyla kazanabileceği hesabıyla erken seçime gider mi? Yoksa muhalefeti susturacak yeni önlemlere mi başvurur. Bakalım hangi yolu seçecek Erdoğan?"

YAZININ TAMAMI