Murat Yetkin Erdoğan-Bahçeli görüşmesini yazdı: Gözler yalan söylemez, sorunlar kapıda

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün MHP lideri Devlet Bahçeli'yi evinde ziyaretini değerlendiren Yetkin, sorunların iç içe geçmiş olduğunu ve sıkıntıların liderlerin gözlerine yansıdığını ifade etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazeteci Murat Yetkin yayınladığı son yazısında, dün gerçekleşen Erdoğan-Bahçeli görüşmesini inceledi. Görüşmede neler konuşulduğu açıklanmadı fakat Yetkin "Kulise sızan bilgilerle ülkenin gündemindeki sorunlar birlikte ele alındığında sıkıntılı bir süreçten çıkış yolu arandığı iki liderin yüzlerindeki ifadeye, vücut dillerine de yansıyor" bilgisini aktardı.

"Kulise sızan bilgiler"i kaleme alan Yetkin, görüşmenin İlker Başbuğ’un 27 Mayıs darbesinden söz etmiş olması gibi gelişmeler üzerine yapılmamış olduğunu belirtti. Görüşmede ağırlıkla Erdoğan’ın sözünü ettiği ekonomi ve yargı reformlarının ele alındığını ve dış politika konularının konuşulduğunu ifade eden Yetkin, "Reformların ne kadar ileriye doğru değişim getireceğinin sınırları ise, özellikle yargı reformunda Bahçeli’nin ağırlığıyla belirlenecek" yorumunda bulundu.

İki liderin gözlerine sıkıntıların yansıdığını belirten Yetkin'in yazısındaki "Dış gelişmelerin ekonomiye etkisi" başlıklı bölümü şöyle:

"Yargı üzerinde yürütme etkisinin azalması artık sadece Avrupa Birliği ile ilişkiler bakımından önem taşımakla kalmıyor. Aynı zamanda ABD ile ilişkilerde de öne çıkabilir. 20 Ocak’ta Beyaz Saray’ı devralacak yeni ABD Başkanı Joe Biden, uluslararası öncelik listesinde bir demokratikleşme konferansı bulunduğunu ilan etti. Biden yönetiminde ABD ve Türkiye arasında yaptırımlar gölgesinde ilişkilerin ilk sınav yeri 17 Şubat’taki NATO liderler zirvesi olacak. AB liderleri 25 Mart’ta Türkiye ile ilgili sorunlar hakkında ABD ile ilişkileri dikkate alarak karar verecekler.
Diğer yandan (www.10haber.net sitesi de yazmış) dünyanın önemli danışmanlık şirketlerinden Eurasia Group, Türkiye’deki ödemeler dengesi sorununun AK Parti tabanını da zayıflatacak düzeye getirmesini küresel riskler arasında saymış. Bu risk Türkiye’yi bir erken seçime götürecekse mesele yok, seçmen verir kararını, sonuca bakılır. Ama dışarıdan bakıldığında ödemeler dengesinin daha da bozulması karşısındaki asıl risk Türkiye’nin yeni askeri hamlelere girmesi olarak görülüyor.
Görüldüğü gibi yargı reformundan ekonomik reformlara, dış politikadan seçim tartışmasına dek bütün sorunlar iç içe geçmiş durumda, 2021 kapısında bekliyor.
Erdoğan ve Bahçeli’nin gözlerine yansıyan işte bu sıkıntıdır."

YAZININ TAMAMI