Murat Karan: Kılıçdaroğlu olmazsa 6'lı masanın uzlaşacağı isim İlhan Kesici olur

AREA Araştırma Başkanı Murat Karan, Kılıçdaroğlu'nun adaylığının kabul edilmemesi halinde 6'lı masanın İlhan Kesici'nin üzerinde anlaşacağını iddia etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AREA Araştırma Başkanı Murat Karan, “Altılı masa, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıkarsa, ortak adaylık konusunda uzlaşacakları isim CHP İstanbul milletvekili İlhan Kesici olur” dedi. Karan, “Masada kimsenin itiraz etmeyeceği tek aday. Vatandaşta ise karşıtı en az olan aday” yorumunda bulundu.

Korkusuz yazarı Ahmet Takan’a konuşan Karan şu ifadeleri kullandı:

“Kesici’nin dezavantajı; yaşı ileri olması, 40 yaş altı seçmen tanımıyor. Bir aylık kamuoyu çalışmasıyla hallolacak şey. Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında tüm ayarlarını bozacak tek isim; Eğitimi, kariyeri, zekası, nüktedanlığı… Erdoğan’ı karşılıklı mücadelede yener. İlhan Kesici’ye takacakları kulp yok. Kesici’nin karşıtı olacak seçmen bloku yok. Bagajı en az aday. Muhalefet aday ararken en çok taraftarı olan isim değil en az karşıtı olan isim aramalı. Memleketin yüzde 60’ı sistem değişsin bunlar gitsin diyor. Yüzde 60’ı konsolide edecek aday lazım. Ortak paydası en çok olan isim; İlhan Kesici."

Karan görüşünü şöyle gerekçelendirdi:

“Muhalefet bloğu sırasıyla Atatürkçü seküler, Milliyetçi seküler, Muhalif muhafazakar dindarlar, Muhalif Kürt seçmenden oluşuyor. Bu blok artık seçmenin yüzde 60/65’i. Hepsinin üzerinde uzlaşacağı, oy verirken çok da rahatsız olmayacağı sonrasında ise ehil bir isme oy verdim diye rahat edeceği bir isim lazım. Bu ismi ararken birinci öncelik en çok taraftarı olan değil en az karşıtı olan kişiyi tespit etmek olmalı. Hatırlayın… İstanbul Büyükşehir adaylığı ilan edildiğinde İmamoğlu’nu kim tanıyordu? Rakibinin bagajı çok olduğundan (Binali Yıldırım) seçmen, bagajı olmayan az tanınan İmamoğlu’na yöneldi. Ekonomi bilen, dış politika bilen, geleceğe dönük siyasi hırsı olmayan, toplumsal barışı sağlayacak nüktedan bir isme ihtiyacımız var.” (HABER MERKEZİ)