Mülteci çocuğu simgeleyen 'Küçük Amal' İzmir'de

9 yaşında Suriyeli bir mülteci kız çocuğunu simgeleyen 3,5 metre boyundaki kukla “Küçük Amal” İzmir ziyaretlerine başladı. Bugün tarihi Kemeraltı Çarşısı ve Konak Meydanı’ndaki etkinliklere katılacak.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - 9 yaşında Suriyeli bir mülteci kız çocuğunu simgeleyen 3,5 metre boyundaki kukla “Küçük Amal”, Türkiye-Suriye sınırından Birleşik Krallık’a uzanan dört ay süren bir yolculuğu anlatan “The Walk - Yürüyüş” projesi kapsamında İzmir’e geldi. "Küçük Amal", Gaziantep, Adana, Tarsus, Mersin, Bozkır (Konya), Antalya, Pamukkale ve Denizli ziyaretlerinin ardından, 4 Ağustos Çarşamba günü Efes Antik Kenti Müzesi, Metin Tavaslıoğlu Caddesi ve Carpouza Kafe’deki etkinliklerle İzmir ziyaretine başladı.

Sabahın erken saatlerinde Efes Antik Kenti boyunca yürüyerek kentin tarihi hakkında bilgi edinen "Küçük Amal", Metin Tavaslıoğlu Caddesi’nde de mahallede yaşayan aileler ve çocuklarıyla tanıştı. Efes’in ardından 5 Ağustos günü ise K2 Urla Nefes Alanı’nda Urla ziyaretine başlayan "Küçük Amal", burada Uluslararası Göç Organizasyonu’ nun (IOM) da katkıda bulunduğu bir gastronomi etkinliğine katıldı.

BUGÜN KEMERALTI ÇARŞISI VE KONAK MEYDANI’NDA OLACAK

"Küçük Amal"ın iki haftalık Türkiye yolculuğunun onuncu durağı olan İzmir’deki programı, 6 Ağustos Cuma ve 7 Ağustos Cumartesi günlerinde ise Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda başlayacak ve Konak Meydanı ile Kültürpark’ta devam edecek. "Küçük Amal", 6 Ağustos Cuma günü saat 19.00’da, Tarihi Kemeraltı Çarşısında İzmir Uluslararası Kukla Günleri, SGDD-ASAM’ın işbirliği ve Goethe-Institut’ün desteği ile düzenlenen kukla atölyesine katılacak. Orada buluşacağı 6 kukla ile birlikte Konak Meydanı'na yürüyecek olan "Küçük Amal", kendisini bekleyen İzmirli çocuklarla Zeybek dansını oynayacak. "Küçük Amal", 7 Ağustos Cumartesi günü saat 16.00’da ise Kültürpark’ta İzmirli ve mülteci ailelerin çocukları ile tanışacak ve gün boyunca onlarla çeşitli oyunlar oynayarak ve onların öykülerini dinleyecek.

"Küçük Amal"ın iki haftalık Türkiye yolculuğunun son durağı olan Çeşme programı, 8 Ağustos Pazar günü, Çeşme Sağlık Plajında sona erecek.

Saat 20.00’de İzmirli genç sanatçıların mülteci krizi süresince şehirden yolu geçenleri ve karşı kıyıya geçerken Akdeniz’de hayatını kaybedenleri temsil etmek üzere ayakkabılardan oluşturacakları patikadan yürüyecek olan "Küçük Amal", Suriyeli DJ OM.EL BEAT’in, Suriye ve Türkiye ezgilerinden oluşan ‘hasret’ temalı uğurlama konserine eşlik edecek.

"Küçük Amal" son olarak kendisini uğurlamaya gelen İzmirli aileler ve mülteci aileler tarafından Yunanistan’a gidecek olan tekneye bindirilecek ve Türkiye rotasına hoşçakal diyecek.

4 AY BOYUNCA 8 ÜLKE GEZEREK, 8 BİN KİLOMETRE YOL KAT EDECEK

9 yaşında Suriyeli bir mülteci kız çocuğunu simgeleyen 3,5 metre boyundaki kukla “Küçük Amal”, annesini bulmak üzere 27 Temmuz’da çıktığı yolculuğunda, 4 ay boyunca 8 ülke sınırını geçerek 8 bin km yol kat edecek. "Küçük Amal" 3 Kasım’a kadar ziyaret edeceği tüm; sanatçılar ve sivil toplum kuruluşları tarafından halka açık gerçekleştirilecek pek çok kültür ve sanat etkinliğiyle karşılanacak. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek etkinliklere her yaştan izleyici davetli. 

The Walk -Yürüyüş projesine destek veren Türkiye proje ortakları arasında şu kurumlar yer alıyor:

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Beşiktaş Kültür Merkezi, SGDD-ASAM, Kırkayak Kültür, Nefes Kültür Sanat Derneği, KARAM Vakfı, Tarsus Kent Konseyi, Kültürhane, Adana Portakal Çiçeği Karnavalı, Kısa Film Yönetmenleri Derneği, Adalya Vakfı Engelsiz Cafe, Denizli Rast Minus Tasarım İnisiyatifi, K2 Güncel Sanat Merkezi, Balconnection, Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi, İzmir Uluslararası Kukla Günleri, Goethe-Institut, Yaren Kooperatifi, Douzan Sanat ve Kültür, Açık Stüdyo, Tiyatro 4, Darağaç, Karantina, Maquis Projects. İş birliği yapılan yerel yönetimler arasında ise Gaziantep, Adana, Mersin, Denizli ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri ile Tarsus, Selçuk ve Çeşme Belediyeleri.