Morgda 'cenaze yıkatma pazarlığı' iddiasına soruşturma

Korona nedeniyle vefat eden hastaların yakınlarına “Prosedür gereği hastanede yıkanmıyor” denildi. Dışarıdan para ile imam getiren yakınların şikayeti üzerine Zonguldak’da soruşturma başlatıldı.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

Mustafa Özdemir

ZONGULDAK - Zonguldak’ta bulunan Çaycuma Devlet Hastanesi morgunda Covid-19 teşhisiyle vefat eden cenazelerin yakınlarından gasilhanede yapılan yıkama ücreti karşılığı 500 lira alınması soruşturma konusu oldu. İddiaya göre, 16 Mayıs 2021 tarihinde yakalandığı Covid-19 hastalığı nedeniyle ölen 71 yaşındaki Şaban Geme’nin cenazesi aynı hastanenin morguna kaldırıldı.

Burada görevli gassal Murat Başkurt, Geme’nin yakınlarına salgın nedeniyle cenazelerin prosedür gereği yıkanmadığını ama isterlerse dışarıdan 500 lira karşılığında imam çağırabileceğini söyledi. Cenaze sahipleri 500 lira vererek cenazelerini yıkatmayı kabul etti.

YASAL ENGEL YOK

Olaydan kısa bir süre sonra, yasal olarak Covid-19 teşhisiyle ölenlerin devlet hastanesi morgunda yıkanmasında yasal bir engel olmadığını öğrenen Şaban Geme’nin oğlu Ahmet Geme, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) başvurarak konunun soruşturulmasını istedi. CİMER’e yapılan şikâyet üzerine olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 Şaban Geme ve oğlu Ahmet Geme

Cenaze nedeniyle konu hakkında bilgi sahibi olamadığı için düşünmeden para verdiklerini ifade eden Şaban Geme’nin oğlu Ahmet Geme, “O an üzüntüden konuyu idrak edemedim. AmaCovid-19 teşhisiyle ölenlerin yasal olarak devlet hastanelerinde ücretsiz yıkandığını ve herhangi bir yasal engel olmadığını öğrenince konuyu CİMER’e şikâyet ettim. Başka insanların acılarından faydalanmasınlar diye sonuna kadar yasal hakkımı arayacağım” dedi. Ahmet Geme morg görevlilerinin hoca ile ortak çalıştığından şüphelendiğini de şikâyetinde belirtti.