Mithat Sancar, Ahmet Davutoğlu'nu ziyaret etti: Demokrasi için değerlendirmeler yaptık

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve parti yöneticileri, Gelecek Partisi'nin ziyaret etti. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve parti yetkilileri ile görüşen Sancar, “Demokrasi için birlikte değerlendirmeler yaptık. Bundan sonrasında da muhalefet partileri arasında diyaloğun sürekli olması yönünde bir önerimiz var. Bunu da olumlu karşıladılar” diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar (ortada), Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile görüştükten sonra açıklamalarda bulundu. (Fotoğraf: Aytaç Ünal/Anadolu Ajansı)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan'la birlikte, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyetle görüştü.

Gelecek Partisi Genel Merkezi'nde gerçekleşen ziyaretin ardından açıklama yapan Mithat Sancar, “Daha önce başlattığımız muhalefet partileriyle görüşme turumuzda bugün Gelecek Partisi'ni ziyaret ettik. Genel Başkan Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki bir heyet ile Türkiye’nin gündemini uzun uzun konuştuk” dedi.

Görüşmenin faydalı olduğunu söyleyen Sancar, “Güzel bir görüşme oldu, verimli ve faydalı bir konuşma oldu. Demokrasi için birlikte değerlendirmeler yaptık. Bundan sonrasında da muhalefet partileri arasında diyaloğun sürekli olması, düzenli olması yönünde bir önerimiz, talebimiz var. Bunu da olumlu karşıladılar” şeklinde konuştu.

'PARTİ KAPATMAYA KARŞI TUTUMLARI NET'

“Parti kapatma ile ilgili tutumlarını daha önce açıkladıkları için tekrarlamamıza gerek yok” diyen Sancar, “Çok net tutumları var. Parti kapatmaya karşılar. Kendileri zaten gerekli açıklamaları daha sonra yapacaklar. Bizim açımızdan da bu görüşmeler Türkiye'de demokrasi güçlerinin bu zor dönemde bir araya gelmesi ve diyalog içinde olmaları açısından önemlidir. Çalışmalarımızı bu çerçevede devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

Mithat Sancar'a, Newroz kutlamasındaki konuşması nedeniyle kendisi hakkında soruşturma açılması ve eski HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'a “Cumhurbaşkanına hareket” suçlamasıyla ceza verilmesini nasıl değerlendirdiği soruldu.

Yargının bağımsız olmadığını belirten Sancar, “Bunlar artık sıradan durumlar sayılır. Çünkü ortada bağımsız tarafsız bir yargı yok. İktidarın denetiminde, güdümünde hareket eden savcıların ve birtakım hakimlerin tasarrufları bunlar” yanıtını verdi.

'DİYARBAKIR KONUŞMAMIZA SORUŞTURMA AÇILMASINA GÜLÜP GEÇERİZ'

Soruşturma, dava ve cezaları “iktidarın intikam operasyonu” olarak nitelendiren Sancar, şöyle devam etti:

“Diyarbakır konuşmamızla ilgili soruşturma açılmasına gülüp geçeriz. Mesajlarımızı milyonlar aldı. Demokrasi, özgürlük, barış talebimizi milyonlar sahiplendi. Bu soruşturmaların tarihte küçücük bir nokta kadar değeri olmayacaktır. Geriye kalacak oradaki milyonların gösterdiği iradedir. Demokrasi, özgürlük, barış iradesidir. Demirtaş ile ilgili ne diyebilirim? Ortada adil, bağımsız bir yargılama ve bağımsız bir yargı olsa değerlendiririz ama siyasi iktidarın partimize ve arkadaşlarımıza yönelik intikam operasyonları devam ediyor.” (HABER MERKEZİ)