Milyar dolarlık kara para operasyonu: 4'ü gümrük memuru 6 kişi tutuklandı

İzmir'de 1 milyar 142 milyon 510 bin dolar, 18 milyon euro ve 6 milyon 950 bin kronun sahte belgelerle sisteme dahil edilmesine ilişkin soruşturmada 4'ü gümrük muhafaza memuru 6 kişi tutuklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir Çeşme'de milyar dolarları bulan yüksek miktarda dövizin "sahte belgelerle ülkeye girmiş gibi gösterilerek sisteme dahil edilmesine" ilişkin operasyonda gözaltına alınan aralarında gümrük memurlarının da bulunduğu 6 kişi tutuklandı.

İzmir Valiliği'nden yapılan açıklamada, Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda polis ve gümrük ekiplerinin "suç gelirlerinin aklanması, görevi kötüye kullanma, resmi belgede sahtecilik, rüşvet, bilişim sistemlerine girme" ve 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu suçları kapsamında yürütülen soruşturmada operasyon düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "1 milyar 142 milyon 510 bin dolar, 18 milyon avro ve 6 milyon 950 bin Danimarka kronunun usulsüz yollardan sahte belgelerle ülkeye giriş yapılmış gibi gösterilerek sisteme dahil edildiği değerlendirilmiş ve yapılan çalışmalarda tespit edilen şüpheli şahıslara yönelik 11 Ocak günü sabah saatlerinde yapılan operasyon kapsamında usulsüz nakit beyannamesi doldurtan 2 şüpheli ile 4 Gümrük Muhafaza Müdürlüğü memurunun da içinde bulunduğu 6 şüpheli gözaltına alınmış, 15 Ocak'ta adli mercilere sevk edilen şüphelilerin tamamı tutuklanmıştır."

Açıklamada, şüphelilerin evlerinde ve iş yerlerinde yapılan aramalarda bir sahte MİT kimliği, çok sayıda ziynet eşyası ve dijital materyallerin ele geçirildiği belirtildi. (HABER MERKEZİ)