MHP'de AİHM'li baraj savunması

MHP'li Feti Yıldız barajın yüzde 10’dan yüzde 7’ye düşürülmesi hakkında yaptığı açıklamada, Bahçeli’nin sık sık hedef aldığı AİHM'i dayanak gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, seçim kanunu, AİHM'i dayanak göstererek savundu. Yıldız, ülke seçim barajının yüzde 10'dan yüzde 7'ye düşürülmesini, seçmenin "stratejik oy" kullanması ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) yüzde 10 seçim barajının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı bulmamakla birlikte yüksek olduğuna ilişkin kararına dayandırdı.

Seçmenin barajın aşılması için stratejik oy kullandığına işaret eden Yıldız, ittifaklarla zaten barajın "sıfırlandığını" savundu.

MHP’li Yıldız’ın Meclis tutanaklarında yer alan açıklamaları şöyle:

"Şimdi burada tartışacaksınız, 3 mü olsun 5 mi olsun diye. Ama ittifak sistemiyle baraj zaten sıfıra indi. Aslında bunu tartışırken, 'Niye 3 değil, 5 değil, 0 değil, 7 oldu?' sorusunun cevabını AİHM vermiştir. Yüzde 10'luk barajın takdir marjını aşmadığı, bu durumun ek protokolün 3. maddesine uygun olduğuna hükmetmiştir. Ama biz bu kararı da göz önünde bulundurarak barajı yüzde 7'ye indirmeyi teklif ediyoruz."

BAHÇELİ, AİHM'İ HEDEF ALMASIYLA GÜNDEM OLMUŞTU

MHP lideri Devlet Bahçeli ve kurmayları, özellikle Gezi davasından tutuklu iş insanı Osman Kavala ve HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında hak ihlali veren AİHM’i hedef almalarıyla gündem olmuştu.

 

 

Etiketler mhp seçim barajı