Mersin'de öğretmenler bordro yaktı: Geçinemiyoruz

Eğitim-İş Sendikası Mersin Şubesi tarafından öğretmenlerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için “Zam-kriz-yoksulluk-tükeniyoruz” başlığı altında basın açıklaması yapıldı. 

Google Haberlere Abone ol

 

 


DUVAR - Eğitim-İş Sendikası Mersin Şubesi, Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması düzenledi.  

Eylemde konuşan Şube Başkanı Yakup Tekin, Atatürk’ün ulusal bütünlüğün kurulmasında ve geliştirilmesinde, Türkiye’nin çağdaşlaşmasında en önemli görevi öğretmenlere verdiğini söyledi. 

Atatürk’ün “Ulusları kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğitimciden yoksun bir ulus, henüz ulus adını alma yeteneğini kazanmamıştır” sözlerinin bunun en güzel örnekleri olduğunu anlatan Tekin, özetle şöyle konuştu:

'EĞİTİM ÇÖKERTİLİRKEN ÖĞRETMEN EZİLMEKTEDİR'

“Bugün ise Türkiye’de öğretmenlerin hak ettiği ilgi ve değeri gördüğünü, taleplerinin karşılandığını söylemek mümkün değildir. Muhalif ve örgütlü öğretmen devletin gözünde sakıncalı görülmekte; öğretmenin mesleki ve demokratik haklarını savunacağı örgütlenme hakkı engellenmekte; kendisini daha da yetiştirecek ve toplumda saygınlığını sürdürecek maddi olanaklardan yoksun bırakılmaktadır. Eğitimi bilimsel ve laik özünden koparmaya çalışan siyasi kadrolar, eğitimi çökertirken öğretmeni de ezmektedir.

Eğitim sisteminde yaşanan köklü değişiklikler, 4+4+4 gerici eğitim yasasıyla öğretim birliğine vurulan darbe, okul dönüşümleri, siyasi kadrolaşma, yandaş yönetici atama gayreti, eğitimin dini referanslara göre şekillendirilmek istenmesi, okullarda yaşanan şiddetin artması, ihraçlar ve açığa almalar, sürgünler, sözleşmeli ve güvencesiz istihdam uygulamalarıyla öğretmenlerin yaşadığı sorunları daha da derinleştirmiştir. Ülkemizdeki eğitim ve bilim emekçileri, OECD ülkeleri arasında ekonomik, sosyal ve özlük haklar açısından son sıralardadır. Geçtiğimiz yıllar içinde eğitim ve bilim emekçilerinin aldıkları maaşlar, rakamsal olarak artmış gibi görünse de enflasyon nedeniyle insanca yaşam seviyesinden daha da uzaklaşmıştır. Satın alma gücü düşen öğretmenlerimizin yarısından fazlası ancak ek işler yaparak geçinebilir hale gelmiştir.” 

Seçim boyunca  dilden düşürülmeyen 3600 ek gösterge konusunda da hiçbir adım atılmadığını ifade eden Tekin, meslek itibarı zayıflatılan ve statüleri düşürülen öğretmenlerin çok kolay bir şekilde tehdit edilerek şiddete maruz kaldığını söyledi. 

Basın açıklamasının ardından eğitim çalışanları hayat pahalılığına tepki göstermek için ''geçinemiyoruz'' diyerek bordro yaktı.