Mersin Limanı'nda Kılavuz Kaptanlar Haftası için tören düzenlendi

Mersin Limanı, 22 Mayıs'ta düzenlenen törenle Kılavuz Kaptanlar Haftası'nı kutladı.

Fotoğraf: Mersin Deniz Ticaret Odası
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kılavuz Kaptanlar Haftası, Mersin Uluslararası Limanı'nda (MIP) düzenlenen törenle kutlandı. 

22 Mayıs’ta Mersin Uluslararası Limanı’nda gerçekleştirilen törene Akdeniz Bölge Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Mersin Vali Yardımcısı ve Mersin Limanı Mülki İdare Amiri İbrahim Küçük, Kıyı Emniyeti Mersin Müdürü Adnan Bilen, MIP Genel Müdürü Ajay Kumar Singh, kent protokolü ve MIP yöneticileri ile çalışanları katıldı.

Törende yaptığı açılış konuşmasında limana gelen tüm gemilere 7/24 kılavuzluk, römorkaj ve palamar hizmeti verdiklerini belirten Savaş Çakmak, şöyle konuştu:

“56. kuruluş yıldönümü kutlanan Türk Kılavuz Kaptanlar Derneğinin öncülüğünde bu yıl 15. sini kutladığımız ‘Kılavuz Kaptanlar Haftası ve Meslek Şehitlerini Anma Töreni’nde çok önemli bir görevi ifa eden Kılavuz Kaptanlarımıza minnettarlığımızı ifade etmek, onların çabalarını takdir etmek ve onurlandırmak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Kılavuz kaptanlarımız, denizcilik sektöründe hayati bir rol oynamaktadır. Liman giriş ve çıkışlarında gemilere rehberlik ederek, güvenli ve düzenli bir şekilde seyretmelerini sağlamaktadırlar. Bu zorlu görevlerini fedakarlıkla ve özveriyle yerine getiren kılavuz kaptanlarımız, küresel tedarik zinciri açısından deniz taşımacılığında istikrar, emniyet ve devamlılığın temel taşlarından biridir. Bugün aynı zamanda, kılavuzluk hizmetlerini ifa ederken hayatını kaybeden meslek şehitlerimizi de anma günüdür. Bu vesileyle, görevleri uğruna hayatlarını kaybeden tüm kılavuz kaptanlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz.” 

Kıyı Emniyeti Mersin Müdürü Adnan Bilen ise konuşmasında, Mersin kıyı emniyeti gemi trafik hizmetleri sorumluluk alanında bulunan 8 kılavuzluk teşkilatı, 72 kılavuz kaptan, 30 römorkör ile diğer paydaşların koordinasyonu ile denizde daha güvenli ve etkin hizmet sağladıklarını söyledi.

Bilen, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Bakanlığımız, dünyanın kabul ettiği nitelikte 700 kılavuz kaptan yetkilendirmiş olup 175 kılavuz kaptan, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüz bünyesinde Türk boğazlarında İstanbul, İzmir, Zonguldak, Mersin-2 bölgesine hizmet vermektedir. Türk boğazlarının ve mavi vatana açılan tüm limanlarda gece gündüz demeden her koşulda çalışarak seyir emniyetini sağlayan kılavuz kaptanlarımızdır. Bugün ulaşılan teknolojik seviye sevk ve idare eden, insan etkileşimine ihtiyaç duyulmayan otonom gemilere yönelim gösterse de bu durum kılavuz kaptan ihtiyacı ve önemini azaltmayacaktır. Bakanlığımız son dönemde oluşan kazalardan sonra kılavuz kaptanlarının iş kazalarından kaynaklı oluşabilecek, kazaları önlemek amacıyla 1 Temmuz 2024 tarihinde yürürlüğe girecek olan kılavuzluk hizmetleri emniyeti ilişkin yönerge ile bu sorunun Asgari seviyeye düşmesi amaçlanmıştır."

Açılış konuşmalarının ardından kıdemli kılavuz kaptanlara plaket takdim edildi.