Mersin Limanı'nda bu kez de 463 kilo kokain ele geçirildi

Sedat Peker'in gündeme getirdiği Mersin Limanı'nda geçen hafta yakalanan 1 ton 300 kilo kokainin ardından bu kez de 463 kilo kokain ele geçilirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Mersin Limanı'nda Ekvador'dan gemi ile getirilen muz yüklü konteynerde 463 kilogram kokain ele geçirildi. Limanda geçen hafta ele geçirilen 1 ton 300 kilogram kokain ile birlikte ele geçirilen toplam kokain miktarı 1 ton 763 kilograma çıktı.

Kaçakçılık ekiplerinin analisinde Ekvador'dan gemi ile Mersin Limanı'na getirilen 5 konteyner riskli değerlendirildi. Konteynerler gemiden indirilerek x-ray taramasına sevk edildi. Taramada muz yüklü konteynerlerden birinde şüpheli yoğunluk tespit edildi. Narkotik köpekler ile yapılan aramada konteynerin orta bölümüne gizlenmiş 9 çanta belirlendi. Köpeklerin tepki verdiği çantalarda 404 paket halinde 463 kilogram kokain ele geçirildi.

Mersin Limanı'nda geçen hafta da 1 ton 300 kilogram kokain ele geçirilmişti. Böylece Mersin'de son bir haftada düzenlenen iki büyük operasyonda ele geçirilen kokain miktarı 1 ton 763 kilogram oldu.

BAKAN MUŞ TEBRİK ETTİ

Operasyonu Twitter hesabından duyuran Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Bu gece Mersin Limanı'nda Ticaret Bakanlığımıza bağlı Gümrük Muhafaza ekiplerimizin dikkatli çalışmaları neticesinde 463 kilogram kokain ele geçirilmiştir. Görevlerini başarıyla yerine getiren Gümrük Muhafaza ekiplerimizi tebrik ediyorum. Zehir tacirlerine asla geçit vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı. 

Orta Amerika ülkesi Panama'nın güvenlik güçleri,  6 Mayıs'ta Ekvador’daki Bolivar Limanı’ndan, Mersin Limanı'na gelmek üzere yola çıkan bir gemideki bir konteynerde 616 paket kokain ele geçirildiğini açıklamıştı.  Konteynerin aktarma noktası olan Panama’nın PSA Limanı’nda arandığı ve kokainin konteynerdeki muz kutuları içinde saklanmış halde bulunduğu belirtilmişti. 

9 Haziran 2020’de ise Kolombiya polisi Buenaventura Limanı’nda yaklaşık 5 ton kokain yakalamıştı. Kolombiyalı yetkililer geminin varış noktasının İzmir olduğunu açıklamıştı. Sedat Peker de videolarında uyuşturucu trafiğiyle ilgili olarak Mehmet Ağar ve eski başbakanlardan Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam yıldırım'ı suçlamıştı. (HABER MERKEZİ-DHA)YUŞTURUCU MADDELER SERGİLENDİ

Mersin Limanı'nda Ekvador'dan gemi ile getirilen muz yüklü konteynerde ele geçirilen 463 kilogram kokain, sergilendi. Ay ve yıldız halinde sergilenen uyuşturucuyla ilgili Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmanın sürdüğü kaydedildi. Bu arada, operasyonda 'Akim' ve 'Liya' isimli narkotik köpeklerinin kullanıldığı belirtildi.