Mersin Büyükşehir Belediyesi 'Kadın Çalıştayı' düzenledi

Mersin'de kadınların toplumsal yaşamda her alana dahil olduğu adımların belirleneceği 2025-2029 stratejik planı, Kadın Çalıştayı'na katılan paydaşlarla birlikte belirlendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın düzenlediği ‘Kadın Çalıştayı’ düzenledi. Kadınların toplumsal yaşamda her alana dahil olduğu, toplumdaki rolünü güçlendirecek, daha adil ve eşit bir yaşam sunmak için atılacak adımların belirleneceği 2025-2029 stratejik planı, çalıştaya katılan paydaşlarla birlikte belirlendi.

Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer’in de katıldığı Kadın Çalıştayı’nda, Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin ilgili müdürleri ve personeli, ilçe belediyeler, akademisyenler, eğitimciler, kadın temelli çalışmalar yapan kentteki resmi ve özel kurumlar ile STK ve oda temsilcileri bir araya geldi.

İki oturumda gerçekleşen çalıştayda temsilciler, kendi alanlarında ayrılan masalarda, kadınların sosyal, ekonomik ve eğitim gibi birçok alanda kendilerini ve çocuklarını ilgilendiren konular görüşülerek, Büyükşehir’in 2025-2029 Stratejik Planı’na katkı sunacak değerlendirmelerde bulundu.

'BURADA BİRLİKTE OLMAMIZ BÜYÜK BİR FIRSAT'

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, konuşmasında, kadın çalışmalarında stratejik planları oluşturmak ve daha güçlü bir gelecek inşa etmek için bir araya geldiklerinden söz etti. Dokucu, “Kadınların toplumdaki rolünü güçlendirmek, karşılaştıkları zorlukları aşmak, onlara daha adil ve eşit bir yaşam sunmak için atılacak adımları belirlemek adına burada birlikte olmamız büyük bir fırsattır. Bu nedenle burada bulunmanız ve bu önemli çalıştaya katkı sağlamanız bizler için çok önem taşımaktadır” dedi.

Oluşturdukları masalarından bir tanesinin ‘Eğitim ve Farkındalık Masası’ olduğunu belirten Dokucu, “Ülkemizde ve şehrimizde ne yazık ki çocuk istismarları çok arttı. Eğitim Masası’nı oluştururken, annelerin bu alandaki eğitimi de çok üzücü seviyede. Annelerin bu alanda eğitimi, çocuklarının nasıl eğitileceğinin eğitimi, önümüzdeki 5 yılda bizim en önem vereceğimiz konulardan biri olacak” ifadelerini kullandı.

Dokucu, ‘İstihdam ve Ekonomi Masası’, ‘Kadının Sosyal Hayatı Masası’, ‘Şiddetle Mücadele Masası’, ‘Gönüllülük ve Sosyal Sorumluluk Masası’, ‘Kentsel Hizmetler Masası’, ‘Toplumsal Cinsiyet Masası’ ve ‘İzleme Masası’ hakkında bilgi verdi. ‘Kooperatif Masası’ üzerine de konuşan Dokucu, Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer’e de şimdiye kadar verdiği katkılardan dolayı teşekkür ederek, bu masanın kadınlara sistemli ekonomik gelir yaratmak için var olduğunu dile getirdi.

'STRATEJİ PLANLARININ SAHADAKİ KADINLARLA BİRLİKTE YAPILMASI ÇOK ÖNEMLİ'

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, çalıştayda birçok farklı kesimden kadının bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduğunu belirtti. Seçer, “Kooperatifler, STK’lar, üretimde bulunan kadınlar bir arada. Strateji planlarının, uzman kişilerle ve sahadaki kadınlarla birlikte yapılması çok önemli. Yapılacak strateji planının olabilirliğini daha kolaylaştırıcı çalışmalar oluyor. Buradaki çalışma sonucunda çıkacak çıktıların, strateji planında önemli rol oynayacağına ve güzel bir çalışma olacağına inanıyorum” diye konuştu.

2019'daki çalıştayın çıktılarının başarılı bir şekilde hayata geçirildiğini kaydeden Seçer, “2025-2029 Strateji Plan çalıştayından çıkan sonuçların, 2019 yılında yapılandan daha üst seviyede ve daha etkin olacağına inanıyorum. Bu çalıştayda biz ‘Kooperatifçilik Masası’ndayız. Burada ‘Kooperatiflerin yerel yönetimlerle olan işbirliği nasıl olmalı? Kooperatiflerin yerel yönetimden, yerel yönetimlerin kooperatiften beklentileri nelerdir? gibi konularda konuşuyoruz. Çok verimli oluyor. Kooperatiflerin burada olması, yerel yönetimlerle olan iş birliğinde verilecek kararın en doğru olmasına vesile oluyor” ifadelerini kullandı.