Merkez Bankası'ndan Erdoğan'ın faiz çıkışına düzeltme

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünkü faiz açıklaması sonrası döviz kurları rekorları altüst ederken, Merkez Bankası'ndan bugün düzeltme niteliğinde açıklama geldi: "Erken gevşeme beklentisi kalkmalı."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün TRT canlı yayınında soruları yanıtlarken, ekonomi ve faize de değindi. Faizin düşmesi gerektiğini belirten Erdoğan "Yani bu konuda ben yine aynı iddianın peşindeyim. Hatta bugün de Merkez Bankası başkanımızla görüştüm. Yani bizim bir defa faizleri düşürmemiz şart; onun için de yani temmuz-ağustos, buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın" dedi. Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından TL, dolar karşısında tarihinin en değersiz seviyelerine geldi. Dolar 8,81'le yeni zirveyi gördü.

MERKEZ'DEN FAİZ ENFLASYONUN ÜZERİNDE OLACAK VURGUSU

Erdoğan'ın faiz açıklaması sonrası döviz kurları bugün de yüksek seyrini korudu. Bu gelişme üzerine Merkez Bankası, Erdoğan'ın açıklamalarının piyasa üzerindeki olumsuz etkisini hafifletmek amacıyla, 'faiz enflasyonun üzerinde kalacak' açıklaması geldi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, piyasalardaki erken gevşeme beklentilerinin tümüyle ortadan kalkması gerektiğini belirtti. Kavcıoğlu "Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve 2023 yılında orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizini, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, gerçekleşmiş ve beklenen enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edeceğiz" mesajını verdi.

TURİZM UMUDU

Merkez Bankası (TCMB) yatırımcılarla bir videokonferans gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu şu açıklamayı yaptı:

🔸2021 yılının ilk çeyreğindeki büyüme ve büyümenin bileşenleri nisan enflasyon raporumuzdaki görünümle uyumlu gerçekleşti. İktisadi faaliyet güçlü ve trendinin üzerindeki seyrini sürdürdü.

🔸Halihazırda ihracattaki güçlü artış eğiliminin, altın ithalatındaki belirgin gerilemenin ve bireysel kredilerdeki yavaşlamanın dış dengede beklenen iyileşmeyi desteklemesini bekliyoruz.

🔸Son dönemde aşılamaya dair olumlu gelişmeler, turizm başta olmak üzere salgından olumsuz etkilenen sektörlerde iktisadi faaliyetin normale dönmesine ve cari dengedeki süregelen iyileşmeye önemli ölçüde katkıda bulunacaktır.

🔸Ekonominin yeniden dengelenmesini sağlayacak ılımlı bir iç talep ve kredi büyümesi sağlanması için sıkı para politikası duruşu gerekiyor.

🔸Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve 2023 yılında orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizini, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, gerçekleşmiş ve beklenen enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edeceğiz.

🔸Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüşün üçüncü çeyreğin sonunda, dördüncü çeyreğin başı gibi olacağı düşünülüyor. Bu görünüm, bizim dezenflasyon süreci boyunca politika faizini enflasyonun üzerinde tutma kararlılığımızla birlikte yorumlanmalıdır.

YOL HARİTASINA SIKI SIKIYA BAĞLIYIZ

🔸Para ve Kur Politikası Metni'ni 2021 yılında uygulayacağımız politikalar ve iletişim stratejisi açısından bir yol haritası olarak görüyoruz. Yılın ilk iki çeyreğinde olduğu gibi bundan sonra söz konusu yol haritasına sıkı sıkıya bağlı kalacağız. Önümüzdeki dönemde para ve kur politikaları, bu metinde belirtilen esaslara göre uygulanacaktır.

🔸Sadeleştirilmiş operasyonel para politikası çerçevesini koruyacağız. Bu çerçevenin, aktarım mekanizmasını güçlendirdiğine ve para politikası duruşu iletişiminin daha sade ve net şekilde kurulmasına imkân verdiğine inanıyoruz. Bu bağlamda, bir hafta vadeli repo faiz oranı, temel politika aracımız olmaya devam edecektir.

🔸Kararlarımızı veri odaklı bir yaklaşım içinde, enflasyon başta olmak üzere tüm makroekonomik veri akışını göz önünde bulundurarak, şeffaf ve öngörülebilir bir şekilde almaya devam edeceğiz.

🔸Piyasalardaki haklı bir gerekçeye dayanmayan erken gevşeme beklentilerinin tümüyle ortadan kalkması gerekiyor. Merkez Bankası kanunla kendisine verilmiş fiyat istikrarı amacına bağlıdır. (EKONOMİ SERVİSİ)