Merkez Bankası revizyonla döviz açığını 37 milyar dolar azalttı!

Merkez Bankası, üç başlıkta yaptığı revizyonla, dış borç ve döviz açığını azalttı! Revizyonla, kısa vadeli dış borç 25,7 milyar dolar, döviz açığı ise 37 milyar dolar azaldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kısa vadeli dış borçlar ile reel sektörün net döviz açığına, Merkez Bankası'nın sihirli değneği değdi. Merkez Bankası ertelemeli olarak açıkladığı tabloyla, birçok veride revizyona gitti.  

Merkez Bankası tarafından üç başlık altında gerçekleştirilen revizyonlar sonrası Mayıs 2021 itibarıyla kısa vadeli dış borç 25,7 milyar dolar azalarak 119,2 milyar dolara geriledi

 Net uluslararası yatırım pozisyonu açığı da 33,6 milyar dolar azalışla 294,2 milyar dolar, firmaların (reel sektör) net döviz pozisyonu açığı ise 37 milyar dolar düşüşle 131,6 milyar dolar oldu.

BİLGİ NOTU YAYINLANDI

Merkez Bankası'nın 'Kısa Vadeli Dış Borç', 'Uluslararası Yatırım Pozisyonu', 'Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri' ile 'Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri'nde yapılan revizyonlara ilişkin hazırladığı bilgi notu yayımlandı.

Bilgi notunda, revizyonlarla ticari krediler verilerinde tespit edilen yanlılıkların veri kalitesinin artırılması yoluyla düzeltildiği, menkul kıymet istatistiklerinde uluslararası standartlara uyumun artırıldığı ve yurt dışı yerleşiklerin mevduatlarında kısa ve uzun vade ayrımının istatistiklere yansıtıldığı belirtildi.

'VARLIKLAR ARTIRILDI, YÜKÜMLÜLÜKLER AZALTILDI'

Merkez Bankası’nın finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlık ve yükümlülükleri verilerine göre haziranda varlıklar bir önceki aya göre 420 milyon dolar artarken yükümlülükler 3 milyar 243 milyon dolar azaldı. Bu firmaların net döviz pozisyonu açığı ise bir önceki aya göre 3,6 milyar dolar azalarak 127,9 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Haziran ayında kısa vadeli varlıklar 126,5 milyar dolar olurken kısa vadeli yükümlülükler 68,1 milyar dolar oldu. Kısa vadeli yükümlülüklerin toplam yükümlülükler içindeki payı ise yüzde 25 düzeyinde gerçekleşti.

Merkez Bankası'nın veri yayımlama takviminde yaptığı revizyonlardan sonra ise firmaların net döviz pozisyon açığı mayıs ayında 37,0 milyar dolar azalarak 168,6 milyar dolardan 131,6 milyar dolara geriledi. (EKONOMİ SERVİSİ)