Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan ilk açıklama

Görevden alınan Naci Ağbal'ın yerine atanan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ilk açıklamasında enflasyon vurgusu yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yeni Şafak yazarlığından Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan Şahap Kavcıoğlu, para politikası araçlarının 'etkin' bir şekilde kullanılacağını ifade etti. Kavcıoğlu, Para Politikası Kurulu toplantılarının da ilan edilen takvime uygun olarak yapılacağını vurgulayarak, daha öncesinde bir faiz indirimi olmayacağının mesajını vermiş oldu.

Kavcıoğlu, Merkez Bankası'nın sosyal medya hesabı ve internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, enflasyonu düşürmeye odaklanacaklarını belirtti. Kavcıoğlu açıklaması şöyle:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Kanun’la belirlenmiş görev ve yetkiler çerçevesinde
enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edecektir.

Enflasyondaki gerileme, ülke risk primlerindeki düşüş ve finansman maliyetlerindeki kalıcı
iyileşme yoluyla makroekonomik istikrarı olumlu etkilerken, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı arttırıcı sürdürülebilir büyüme için de gerekli koşulların oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Bu bağlamda Para Politikası Kurulu toplantıları, daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime uygun şekilde yapılacak olup uygulanacak politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanılacaktır." (EKONOMİ SERVİSİ)