Meral Akşener, yeniden genel başkan seçildi

Meral Akşener, tek aday olduğu İYİ Parti’nin 3. Olağan Kurultayı'nda yeniden partinin genel başkanı oldu. Akşener, oy kullanan 1151 delegenin 1127’sinin oyunu aldı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - İYİ Parti’nin 3. Olağan Kurultayı düzenlendi. “Rotamız net, pusulamız millet” sloganıyla yapılan kongrede genel başkan ve genel idare kurulu seçimi yapıldı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, tek aday olduğu kongrede yeniden genel başkan seçilirken partinin genel idare kurulu listesinde de kapsamlı bir yenilenme yapıldı.

PARTİ YÖNETİMİ BLOK LİSTE İLE SEÇİLECEK

İYİ Parti kongresinde 50 kişiden oluşan Genel İdare Kurulu ve 11 kişilik Merkez Disiplin Kurulu’nun blok liste ile seçildi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de saat 11.00 sıralarında kurultay salonuna geldi. İYİ Parti’nin 1350 delegesinin 1070’inin imzasıyla kurultayın gerçekleşmesi için gerekli çoğunluk sağlandı.

DİĞER SİYASİ PARTİLERE DAVET YOK

Parti kongrelerinin diğer siyasi partilere davet gönderme geleneği, İYİ Parti kurultayında hayata geçmedi. İYİ Parti, diğer siyasi partilere davetiye göndermedi.

'İKİ YUMRUK ARASINA SIKIŞTIRILAN YAŞAM ODASI'

İYİ Parti 3’üncü Olağan Kurultayı’nda konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kürsüye bez bir torba ile çıktı. Torbayı konuşmasında beklenen Akşener İYİ Parti’yi tarif ederken “İki yumruk arasına sıkıştırılan milletimiz için yaşam odasıdır” dedi.

Konuşmasında sık sık sesini yükselten Akşener, “İYİ Parti ben olayım da Türkiye ne olursa olsun diyen mandacı ruhluların değil, mandacılığa karşı duranların partisidir” dedi.

İYİ Parti’nin şımarıkların, ahlaksızların, iftiracıların değil cesurların partisi olduğunu söyleyen Akşener, “İYİ Parti’yi milletimiz kurdu. Biz sadece tabelayı astık” ifadelerini kullandı.

Akşener, şöyle devam etti:

“Ben Meral Akşener, ben genel başkanlığa oylarınızla seçilmiş, başka hiçbir sıfatı olmayan buradaki tek kişiyim. 30 yıllık siyasi hayatımda parayla hiçbir işim olmayışken bunu yapanlar mahf-u perişan olsun.”

Milletvekilleri adaylarının önseçimde para ile kazandığı iddialarına da yanıt veren Akşener, milletvekillerine “Sizden para mı istedik” diye sordu.

'BEN DE HESAP VERECEĞİM, SİZ DE HESAP VERECEKSİNİZ'

Çarşaf-blok liste tartışmalarına da değinen Akşener, işlettiği tüm yöntemlerin eleştiri konusu olduğunu belirten Akşener, “Kurultaylar hesaplaşma yeridir, ben hesap vereceğim siz de hesap vereceksiniz” dedi.

'MAKAM İSTEYENLER DOYMUYOR'

Parti içinde makam isteyenlerin doymadığını belirten Akşener, “Öyle çirkinlikler oldu ki günlerce uyuyamadım. Milletvekili oluyor, yetmiyor. GİK oluyor, yetmiyor. Kardeşim kadrolarımız yetersiz” diye konuştu.

'SONUCU KUYRUK SİYASETÇİLİĞİ OLDU'

CHP’den 15 milletvekili alarak seçimlere girdikleri dönemi hatırlatan Akşener, “CHP’den 15 milletvekili istemek hayatımın en büyük pişmanlığıdır” dedi ve bunun sonucunun kuyruk siyasetçiliği olduğunu söyledi.

İstanbul seçimlerinde partisinin verdiği katkıya dikkat çeken Akşener, seçimlerin kazanılmasının ardından HDP sayesinde kazanıldığının ifade edilmesinden duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi.

‘BEN KURA MI ÇEKEYİM, SAYGISIZLAR’

Kürsüye çıktığı torbayı eline alan Akşener, “Bu ne biliyor musunuz? Tüm yönetim adaylarının isimlerinin olduğu bir torba. Bana kala kala kura kaldı. Ben kura mı çekeyim, saygısızlar. Bundan sonra partimize sosyal medyada, orada burada zarar veren herkes hakkında gereğini ben yapacağım” diye konuştu.

Genel seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Akşener, ‘yenileşme’ vurgusu yaptı ve “Özümüze, en büyük gücümüze, milletimize kulak gereceğiz” dedi.

'SİZE HAYATTA BAŞARILAR'

Cumhurbaşkanlığı Seçiminin kaybedilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akşener, “Bir aydır konuşmuyorum. İzledim, enteresan bir şekilde önce Sayın Kılıçdaroğlu’nun üzerine yürüdüler. Sonra baktılar ki ipin ucu kaçtı. Birdenbire İYİ Parti ve Akşener geldi akıllara” dedi.

Yaptığı çalışmaları hatırlatan Akşener, “İnsafınız kurusun. Anlıyoruz ipin ucu kaçtı. Dengelemeye çalışıyorsunuz. Aynı İstanbul’un kazanılmasının sebebi HDP dediğiniz gibi. İyi bundan sonra size hayatta başarılar” ifadelerini kullandı.

Akşener, seçim sonucuna ilişkin, “Sorumluluğu alıyorum. Cumhurbaşkanının kazandırılmasından da kazandırılmalarından da ben sorumluymuşum. Bundan sonrakinde söz kazandıracağım” ifadelerini kullandı.

OKTAY VURAL İYİ PARTİ GENEL İDARE KURULU LİSTESİNDE

İYİ Parti kongresinde partinin Genel İdare Kurulu, blok liste ile seçilecek. Akşener’in hazırladığı listede eski MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da yer aldı. Listede yer alan diğer isimler şöyle:

Uğur Poyraz
Ümit Dikbayır
Bahadır Erdem
Metin Ergün
Bilge Yılmaz
Ümit Özlale
Mehmet Tolga Akalın
Sevinç Atabay
Ayfer Yılmaz
Ünzile Yüksel
Burak Akburak
Kürşat Zorlu
Ayyüce Türkeş
Ömer Karakaş
Turhan çömez
Buğra Kavuncu
Selcen Hamşıoğlu
Dursun Çolak
Naci Cinisli
Taha Orhun Ertürkmen
Şükrü Kuleyin
Cumali Durmuş
Şükriye Sevinç Çağlayan
Mehmet Aslan
Cem Özdemir
Hayrettin Nuhoğlu
Ayşe Sucu
Hüseyin Özlük
Mustafa Veysel Güldoğan
Berna Sukas
Oktay Vural
Rıdvan Yalçın
Ali Demir
Ahmet Zeki Üçok
Alparslan Yüce
Taner Demirel
Birol Aydemir
Türker Yörüköüoğlu
Sedat Aksakallı
Ece Güner
Yetkin Öztürk
Ali Gökdemir
Erol Karapınar
İmren Tüfekçi
Orkun Kamber
Ayşen Kurt
Emin Yetim
Raşit Emir Süer
İrem Yaman
Fatih Koca