Meral Akşener İstanbul Sözleşmesi davasına katılacak

İstanbul Sözleşmesi'nin feshi kararının iptali talebiyle açılan 16 dava yarın Danıştay’da görülecek. Başvurucular arasında bulunan İYİ Parti lideri Meral Akşener de duruşmaya katılacak.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına karşı Danıştay’da açılan davaların duruşmaları sürüyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in başvurusunun da aralarında olduğu davalardan 16 tanesi yarın (14 Haziran) Danıştay 10. Daire’de esastan görülecek.

İYİ Parti tarafından yapılan açıklamaya göre Meral Akşener, İstanbul Sözleşmesi’nin feshi işlemenin iptali için açtığı davanın duruşmasına bizzat katılacak.

DANIŞTAY’DA 16 DURUŞMA GÖRÜLECEK

Akşener’in başvurusunun yanı sıra yarın yapılacak olan ve ağırlıklı olarak baroların oluşturduğu duruşmalar şu şekilde:

Türkiye İşçi Partisi, İzmir Barosu, Trabzon Barosu, Mersin Barosu, Giresun Barosu, Eskişehir Barosu, Burdur Barosu, Adana Barosu, Manisa Barosu, Uşak Barosu, Bolu Barosu, Hatay Barosu, Tarım Orkam Sen/KESK, Avukat Sedef Erken ve İlerici Kadınlar Derneği.

PERVİN BULDAN VE ÖZGÜR ÖZEL DE SAVUNMA YAPMIŞTI

Sözleşmenin feshinin iptaline ilişkin açılan 200’ün üzerindeki davadan 10'u 28 Nisan’da, 15 ise 7 Haziran’da görülmüştü.

Danıştay 10. Daire’de HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in başvurularının da görüşüldüğü geçen haftaki duruşmada her iki siyasetçi de savunmalarını kendileri yapmıştı. (DUVAR)