Meksika'nın ilk açık kimlikli non-binary hakimi evinde ölü bulundu

LGBTİ+ hakları örgütü Letra S, Meksika'nın açık kimlikli ilk non-binary hakimi Baena'nın ölümünden önce nefret mesajları, şiddet ve ölüm tehditleri aldığını belirterek kapsamlı soruşturma talep etti.

Fotoğraf: Jesús Ociel Baena Saucedo/Twitter
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Meksika'nın ilk açık kimlikli non-binary hakimi ve LGBTİ+ hakları savunucusu Jesús Ociel Baena, Aguascalientes eyaletindeki evinde ölü bulundu. Yetkililer, Baena'nın ölümüyle ilgili soruşturma başlattı. Hak savunucuları, cinsiyet kimliğini ikili cinsiyet rejiminin sunduğu kadın ve erkek kategorilerinin içinde tanımlamayan Ociel Baena'nın toplumsal cinsiyet kimliğinden ötürü aldığı tehditlere dikkat çekti.

The Guardian gazetesinin haberine göre, Meksika Güvenlik Bakanı Rosa Icela Rodríguez, Baena'nın ölümüne ilişkin yaptığı açıklamada, "Bunun bir cinayet mi yoksa bir çeşit kaza mı olduğunu henüz bilmiyoruz" dedi. Hak savunucuları, Baena'nın ölümünün toplumsal cinsiyetiyle bağlantısı olup olmadığının araştırılmasını talep etti.

'ŞİDDET VE ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORDU'

Letra S LGBTİ+ örgütü direktörü Alejandro Brito, Baena'nın sosyal medyadaki görünürlüğünün kendisini bir hedef haline getirdiğini belirterek yetkililerden bu durumun soruşturmaya dahil edilmesini isterdi. Brito, "O pek çok nefret mesajı, hatta şiddet ve ölüm tehditleri alan biriydi. Soruşturmalarda bunu göz ardı edemezsiniz. Baena, non-binary toplumunun üzerine kapanan görünmez bariyerleri yıkıp geçiyordu" dedi.

YANINDA BİR KİŞİNİN DAHA CESEDİ BULUNDU

Aguascalientes Eyalet Savcılığı, Baena'nın cesedinin yanında bir ceset daha bulunduğunu açıkladı. Yerel basın, bu kişinin Baena'nın partneri olduğunu aktardı. Savcılık açıklamasına göre, olay yerinde yapılan ilk incelemeler üçüncü bir kişinin varlığına işaret etmezken, ölümlerin 'kişisel bir mesele' olabileceği de değerlendiriliyor. Savcılık, ölüm sebebinin belirlenmesi için cesetler üzerinde otopsi yapıldığını belirtti. 

2022 YILINDA HAKİM OLARAK GÖREVE BAŞLAMIŞTI

Baena, Ekim 2022'de yaşadığı eyalette hakim olarak göreve başlayarak Meksika'nın ilk açık kimlikli non-binary hakimi olmuştu.

Haziran ayında sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda Baena, "Ben non-binary bir kişiyim; kadın ya da erkek olmak ile ilgilenmiyorum. Bu bir kimlik. Bu benim; benim için, başka kimse için değil" demişti.

Baena'nın ölümünden haftalar önce seçim mahkemesi, kendisine cinsiyetsiz bir ifade olan 'maestre'nin (hakim) yer aldığı bir sertifika vermişti. (DIŞ HABERLER)