Meksika'dan ABD'ye iltica eden Türkiyeli göçmen sayısı artıyor

Meksika'dan son iki yılda ABD'ye iltica eden Türkiyeli göçmen sayısının mart ayından bu yana artışta olduğu kaydedildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'ye gitmek için Meksika sınırına dayanan Türkiye vatandaşlarının sayısı giderek artıyor. 2020'nin başından bu yılın temmuz ayına kadar Meksika sınırından ABD'ye geçerek iltica talebinde bulunan Türkiye vatandaşlarının sayısı 21 bin 965 kişiye yükseldi.

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi, ekim ayında başlayan mali yıl takviminin gösterdiği verileri paylaştı. Buna göre, 2019 Ekim'inden 2021 Ekim'ine kadar 4 bin 989, ekimden temmuza kadar olan süreçte ise 14 bin 396 Türk vatandaşı Meksika sınırından ABD'ye geçti.

ÜÇE KATLANDI

Tabloya göre, 2022 mali yılında ABD’ye sığınma için gelen Türkiyelilerin sayısı bir önceki mali yıla göre üçe katlandı. Bu sayıya 135 çocuğun da dahil olduğu belirtildi. 

Son verilere göre daha çok Güney Amerika ülkelerinden ABD’ye iltica talebinin yoğunlaştığı, Avrupa’dan da Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Romanya’dan iltica taleplerinin arttığı görülüyor.

Aynı dönemlerde, Ukrayna’dan 68 bin 457 kişi, Rusya’dan 45 bin 969 ve Romanya’dan da 12 bin 824 kişi Meksika sınırından geçerek iltica talebinde bulundu.

Türkiye vatandaşlarının uçakla ya Cancun ya da başkent Mexico City’e geldikleri, buradan da El Paso sınırından ABD’ye geçerek sığınma talebinde bulundukları, bu kişilerin daha sonra ya Arizona ya da Teksas’ta bulunan ABD Göçmenlik Dairesi’ne ait tutukevlerine götürüldüğü kaydedildi.

Sığınma talebinde bulunan Türklerin çoğunluğunun Türkiye’de ücret karşılığında yasadışı kişi ve örgütler tarafından ABD’ye getirildiği, bazı Türklerin de kendi imkanlarıyla aracı kullanmadan El Paso sınırından ABD’ye geçtiği öğrenildi.

MARTTAN BU YANA TIRMANIŞTA

Türkiye vatandaşlarının El Paso sınır kapısında ABD’ye iltica talebiyle kaçması Amerikan medyasının da gündemi oldu. Yerel medya “El Paso, Türk vatandaşlarının tercih ettiği ABD giriş kapısı oldu” başlığıyla yayınladığı haberde, Türk sığınmacı sayısının özellikle mart ayından bu yana tırmanışa geçtiği bildirildi.

Teksas Üniversitesi Hukuk ve İnsan Davranışı Merkezi direktörü Victor M. Manjarrez Jr, Türklerin ABD’ye girmek için aracılara 15 bin dolara kadar para ödediğini, Türklerin daha çok Mexico City'ye uçtuğu ve ardından El Paso sınır kapısına getirildiğini belirtti. (Amerika'nın Sesi)

 

Etiketler meksika abd göçmenler