Meksika ve Polonya'da sahte Pfizer/BioNTech aşıları bulundu

Pfizer şirketi, Meksika ve Polonya'da sahte aşı bulunduğunu duyurdu. Meksika'da 80 kişiye sahte aşı yapıldığı belirtildi.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya merkezli BioNTech ile korona virüsü aşısı geliştiren Pfizer şirketi, Meksika ve Polonya'da sahte aşı tespit edildiğini açıkladı. İki ülkede de yetkililer tarafından ele geçirilen formüllere uygulanan aşıların testler sonucu sahte oldukları tespit edildi. Pfizer, Meksika'da bulunan aşıların üzerinde sahte etiketlerin olduğunu, Polonya'da ise 'kırışıklık karşıtı' bir formülün bulunduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise sahte aşıların kamu sağlığına bir risk teşkil ettiğini belirtti. Kurum, sahte aşıların tespit edilmesi ve dağıtıma girmemesi için çaba gösterilmesi yönünde çağrıda bulundu.

MEKSİKA'DA DOZ BAŞINA 2500 DOLAR

İki ülkede de iki ayrı soruşturmada aşılar ele geçirildi. Wall Street Journal gazetesine göre Meksika'daki bir klinikte 80 kişi sahte aşı oldu; formülün bir yan etkisinin olmadığı ancak korona virüsüne karşı koruma sağlamadığı aktarıldı. Meksika hükümeti sözcüsü Hugo Lopez-Gatell, siber polis ekiplerinin sosyal ağlarda doz başına ücreti 2 bin 500 dolara varan sahte aşıları tespit ettiğini açıkladı. Meksika'da birkaç kişi gözaltına alındı.

'BU AŞILARIN RESMİ DÖNGÜYE GİRMESİ MÜMKÜN DEĞİL'

Polonya'da ise yetkililer bir adamın evinde bulunan sahte aşıların kimseye vurulmadığını belirtti. Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski, sahte aşıların resmi döngüye girmesinin mümkün olmadığını aktardı.

Pfizer'in küresel güvenliğinin başında olan Lev Kubiak, Wall Street Journal gazetesine yaptığı açıklamada aşı için küresel talebin yüksek olması nedeniyle dolandırıcılık vakalarının artığını söyledi. (BBC Türkçe)