'Mehter takımı devamlı gidip gelmiş, sonuncusunda gelmedilerse benim sorunum değil'

Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, “mehteran takımıyla insan kaçakçılığı” iddiasına ilişkin “Devamlı gidip gelmişler. Sonuncusunda gelmedilerse benim sorunum değil ki” dedi.

Google Haberlere Abone ol

Armağan Kabaklı

ADANA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın gündeme getirdiği MHP’li Karataş Belediyesi’nin halk oyunları ve mehteran ekibinin bir organizasyon için yurt dışına gittikten sonra yurda dönmediği iddiasına Karataş Belediyesi Başkanı Necip Topuz ile konuştuk.

Belediyenin halk oyunları ve mehteran ekibinin olmadığını ve gelen davet üzerine bir organizasyon firması ile anlaşma yaptıklarına ve bu kişileri organizasyon firmasının seçtiğini belirten Necip Topuz, Türkiye'ye dönmeyen kişilerin Karataş ve Karataş Belediyesi ile hiçbir bağının olmadığını söyledi.

'MECLİS ÜYESİ VELİ AĞBABA’YA GERÇEĞİ SÖYLEMİYOR'

İddiaları soruşturan müfettişin 15 meclis üyesini de ifadeye çağırdığını, sosyal medyada paylaşılan belgedeki adı geçen meclis üyesinin verdiği ifadede de kendisini doğruladığını anlatan Necip Topuz, CHP teşkilatının Veli Ağbaba’ya gerçeği söylemediğini iddia etti:

“Sol üst köşesinde seri numarası yazılı olan belgedeki meclis üyesi ifade verdi. Verdiği ifadede '5393 sayılı belediyeler yasasının yurt içinde ve yurt dışında belediyelerin tanıtılması noktasındaki kanununa istinaden tüm meclis üyeleri olarak belediyemizden de herhangi bir ücret çıkmaması koşuluyla belediyemizin tanıtımı noktasında böyle bir girişimde bulunduk. Hiçbirimizin yasal olmayan yolla yurtdışına birilerinin götürülmesi ile ilgili ne ilgisi ne alakası ne de böyle bir çalışması vardır’ diye ifade vermiş. Bunu söyleyen kişi Millet İttifakı'nın, CHP’nin meclis üyesi. Şimdi ben çıksam desem ki, eyy Veli Ağbaba sen bu açıklamayı yaptın ama kendi partin, teşkilatın sana gerçeği söylemiyor. Bak bu meclis üyenin verdiği ifade. Senin meclis üyen bile diyor ki biz böyle bir şey yapmadık, böyle bir girişimde bulunmadık.”

'BİZ DAVETE İCABET ETTİK, ORGANİZASYON YAPMADIK'

Karataş Belediyesi’nin bir organizasyon yapmadığını, gelen bir davete katıldığını ifade eden Necip Topuz aynı mehteran takımının başka belediyelerle de yurt dışına gittiğini ve döndüğünü söyleyerek yaşadıkları süreci şu sözlerle anlattı:

“Yurt dışından davet geldi, biz bu davete icabet ettik. Biz bir organizasyon yaparak haydi yurt dışına gideceğiz diye bir çalışma yapmadık. Bir de şöyle bir olay var. 2015 yılında ve 2017 yılında CHP’li belediye İtalya’ya gidiyor. İki defa daha gidiyor. Kadriye Aşşık, Osman Aşşık bizim meclis üyelerimizle beraber. Hani bizim arkadaşlarımız da dediler ki başkanım biz iki kez yolladık, bu normalde aynı şekilde gidilecek olan başka bir program. Biz bunu çevredeki illerin belediyelerine de sorduk. Bu organizasyon firması geldiğinde biz bunlara sorduk. Dedik ki ‘siz bu işi yapıyor musunuz?’ Yaptıklarını söylediler. Dedik ki, ‘Kimlerden referans noktasında bilgi alabiliriz?’ İşte Antep’te Şahinbey bölgesinde şu belediyeler ile çalıştık, gittik geldik dediler. O zaman evrakını alalım dedik, kaydın var mı. Bize evrakını sundu. Halk Oyunları Federasyonu’na da sorduk ‘bu adamın kaydı var mı?’ diye. ‘Evet var’ dediler. E gerekli evrak da var.”

“Yurt dışında küçük bir yarışma gibi bir organizasyon. Estonya vardı, Fransa vardı, Makedonya vardı” diyen Topuz, “Meclis üyelerimiz de aynısını mülkiye müfettişine anlattı. Biz orada gittik dediler, fotoğraflar çektirdik, fotoğraflardaki sayılara kişilere bakın, gereken gösteriyi yaptılar, bu adamlar orada varlar ve görevlerini yaptılar. Orada Karataş’ı ve Karataş Belediyesi’ni temsilen kamera kayıtları incelendiğinde işlerini yaptıkları görülebilir. Organizasyonun ardından fotoğraflar var orada. Makedonyalılar ile Estonyalılar ile Fransızlar ile. 7-8 ülkeden orada yetkililer ile fotoğraf çekildi, sohbet edildi. Bakın insanlar hep mehteran diyorlar ama mehteran ve halk oyunları ekibi” ifadelerini kullandı.

'ALMANYA’YA DEĞİL YUNANİSTAN’A GİTTİK'

Olaya ilişkin yapılan açıklamalarda mehteranın Almanya’ya gidip dönmediği gibi bir algı yaratıldığını belirten MHP’li Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz “Ya arkadaş biz Almanya’ya gitmedik ki. Örnek veriyorum Malatya’daki Almanya’ya gitti ama biz Yunanistan’a gittik. Bizim aldığımız vize Yunanistan’a. Bu adamlar ondan sonrasında, Macaristan sınır kapısı var bir sürü ülke sınır kapısı var, oradan nasıl geçti veya belki Yunanistan’da kaldılar bilemiyoruz” dedi.

'SONUNCUSUNDA GELMEDİLERSE O BENİM SORUNUM DEĞİL'

Olayda yalnızca kendi belediyelerinin suçlanmasının haksızlık olduğunu belirten başkan Necip Topuz bu konuda yaşanan bürokratik süreci aktararak diğer kurumlarında sorumlu olduğunu ileri sürdü:

“Daha önemli bir şey söyleyeyim. Bu isim listeleri geliyor. Bizimkilerle beraber organizasyona katılacak şahısların isim listeleri. Karataş Belediyesi pasaport çıkarabilir mi, pasaport verebilir mi? Veremez. Bunu kim verebilir? Valilik verebilir. Biz başvururuz, deriz ki böyle bir organizasyon var bunu valilik uygun görüyorsa çıkacağız. Valilik bunu alır, emniyete yollar. Der ki; bu adamları bir araştır. Kimdir, nedir, herhangi bir suçu, cezası, aranması var mı. Şimdi devamlı gitmişler gelmişler. Sonuncusunda gelmedilerse o benim sorunum değil ki. Veya bu adamların başına bir şey gelmişse o yine benim sorunum değil. İnsanlar şunu anlamıyor. Ben Karataş’tan 30 tane adamı seçtim ayarladım, aldım götürdüm zannediyor. Bu insanların sadece 5’i Karataş nüfusuna kayıtlı isimler. Diğerleri organizasyon firmasının verdiği isimler. Bizle direk bağı bağlantısı yok.”

'BİZ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUP DAVA AÇTIK, ÖRTBAS ETMEDİK'

Belediyenin olayı öğrendikten sonra organizasyon şirketi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu dile getiren söyleyen Necip Topuz sorumluların bulunması için bütün çabayı gösterdiklerini ifade etti.

Topuz “Biz suç duyurusunda bulunduk. Dedik ki böyle bir iddia var. Bu iddiayla ilgili şu anda bir soruşturma geçiriyoruz. Organizasyon firması gereken açıklamayı yapsın. Ne yaptıysa sorumluluk bu konuda onlarda. Bizi bununla bağdaştırıyorlar. Karataş Belediyesi olarak, Karataş meclis üyeleri olarak, Karataş halkı olarak biz Karataş Belediyesi’nin böyle bir durumla anılmasından rahatsızız dedik ve suç duyurusunda bulunduk. Burada birileri bir iş çeviriyorsa ve biz bu adamların ortağı olsaydık biz şikayetçi olur muyduk? Örtbas etmeye çalışırdık. Biz dedik vali beye de, müfettiş beye de isimlerle, evraklarla belgelerle” dedi.

'CHP’Lİ BELEDİYE DE GÖTÜRDÜ'

2015 ve 2017 yıllarında belediyenin CHP’li başkan Boğaçhan Ünal tarafından yönetildiği dönemde aynı organizasyon firmasından hizmet alınarak halk oyunları ekibinin götürüldüğünün hatırlatan Necip Topuz olaydan firmayı sorumlu tuttu.

Topuz yurt dışına gidip dönmeyen ekibin bağlı olduğu firma ile ilgili araştırmada yaptıklarını ancak olumsuz bir durum görmediklerini belirterek şunları söyledi:

“Bir sürü referansı var yurt içinde ve yurt dışında. Antalya’da resmi gösteriler yapmış. Yurt dışından buraya adam getirmiş, buradan yurt dışına adam götürmüş. Elbeyli Belediyesi’ne sorduk mesela. Kilis’e sorduk. Bu adamlar bu bölgede 4-5 farklı yere yaptığı için. Bir de tekrar söylüyorum, 2015’te ve 2017’de aynı şekilde İtalya’ya, Karataş Belediyesi o dönemde CHP’li belediye, eleman götürdüğü için biz de dedik ki böyle bir süreç var. Hatta müfettiş bey dedi ki başkanım istiyorsan sen de suç duyurusunda bulun. Bizim dönemimizde de bu karar sadece Necip Topuz’un aldığı bir karar değil ki. AK Partili, MHP’li, İYİ Partili CHP’li meclis üyelerinin ortak aldığı bir karar.”

Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, "Hayali mehteran" iddiasında bulunan Veli Ağbaba'yı da iddialarını ispat etmeye davet ettiklerini ifade ederek, "İspat etmeyen müfteridir. İspat etmediği takdirde kendisi hakkında hukuki işlem başlatacağız" diye konuştu.