Meclis’ten ihraç personel yerleşkeye alınmayacak

Meclis Güvenlik Yönetmeliği değişti. 2015 yılından sonra Meclis’ten ihraç edilen personelin Meclis yerleşkesine girişine izin verilmeyecek. Bir başka karara göre ise Meclis Onur Ödülü alanlara 80 küçük altın yerine berat ve heykel verilecek.

Meclis Güvenlik Yönetmeliği değiştirildi. Fotoğraf: AA
Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Meclis Başkanlık Divanı, TBMM Başkanı Mustafa Şentop Başkanlığında toplandı. Toplantıda Meclis Güvenlik Yönetmeliği, Sayıştay raporu, Meclis’teki tadilat çalışmaları, Meclis personeli arasındaki ücret farkı gibi çok sayıda konu değerlendirildi.

Edinilen bilgiye göre, toplantı gündemine Meclis Güvenlik Yönetmeliğinde değişiklik önerisi getirildi. OHAL KHK’sı ile Meclis’ten ihraç edilen personelin Meclis’e girişine izin verilmemesi yönünde teklif tartışma konusu oldu. Muhalefet partilerinden Başkanlık Divanı üyeleri buna karşı çıktı. İhraç edilen personelin devam eden davalarına dikkat çekildi, ifadelerin muğlak olması eleştirildi, sürenin belirsizliği tartışma konusu oldu. Toplantıda, “Anayasaya göre temel haklar ve özgürlükler ancak kanunla sınırlanır. Bir yönetmelikle insanların Meclis yerleşkesine üstelik ucu açık şekilde alınmaması temel özgürlük açısından yanlış ve sakıncalı” denildi. Ancak itirazlara karşın Güvenlik Yönetmeliğine oy çokluğu ile bu düzenleme eklendi.

Alınan karar göre 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren çeşitli nedenlerle Meclis’ten ihraç edilmiş olan çalışanlar Meclis’e giremeyecek. Bu kararın Meclis’te idari soruşturma sonunda ihraç edilenlerle birlikte 15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL KHK’sı ile ihraç edilenleri de kapsayacak. Bu düzenlemenin şimdilik yaklaşık 70 kişiyi etkileyeceği öğrenildi. Toplantıda bu kararın Meclis'ten ihraç edilenleri kapsayacağı ifade edilirken, muğlak ifadelerin kamudan ihraç edilen herkesi kapsayabileceği uyarısı da yapıldı.

80 ALTIN ÖDÜLDEN VAZGEÇİLDİ

TBMM Onur Ödülü Yönetmeliği'nde de değişiklik yapıldı. Meclis Onur Ödülü alanlara 80 küçük altın yerine berat ve heykel verilecek. Bu değişiklik “ödülün maddi değeri olmamalı” denilerek savunuldu.

VEKİLLERİN İLETİŞİM GİDERLERİNDE KAPSAM GENİŞLEDİ

Toplantıda milletvekillerine yılda iki maaş tutarında verilen iletişim giderlerinin de kapsamı genişletildi. Bu harcamalara SMS, uydu telefonu ve telgraf masrafları da eklendi. Edinilen bilgiye göre geçen yıl yaklaşık 55 bin TL'lik iletişim gideri harcamasını geçen sadece 2 milletvekili oldu. Bu milletvekillerinin fazla harcaması bir sonraki yıl iletişim gideri harcamalarından düşürülecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR