‘Meclis İnsan Hakları Komisyonu Konya ziyaretini neden iptal etti?’

Konya’da Dedeoğlu ailesine yönelik katliamın ardından Konya’ya gitmeyi planlayan TBMM İnsan Hakları Komisyonu ziyareti iptal etti. HDP, komisyonun kararına tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Konya'da, daha önce ırkçı saldırıya uğrayan Dedeoğlu ailesinden 7 kişinin silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin ardından 2 Ağustos tarihinde Konya’ya gidileceğini bildirdi.

Cenaze merasimi ve AK Partililerin bölgede yaptığı incelemelerden sonra Komisyon Başkanlığı’nın komisyon üyelerini aradığını belirten HDP, “Ortamın uygun olmadığı gerekçesiyle” ziyaretin iptal edildiği açıkladı. Parti, programın iptal edilmesine tepki gösterdi.

‘ZİYARETİN İPTAL GEREKÇESİ ORTAMIN UYGUN OLMAMASI’

HDP tarafından yapılan açıklamada, “Partimiz, katliamın ırkçı bir temele dayanmasının ortaya çıkması nedeniyle ziyaretin iptal edildiği görüşündedir” ifadelerine yer verilirken şunlar ifade edildi:

“TBMM İnsan Hakları Komisyonu, dün (31 Ağustos) sabah saatlerinde partimizin Komisyon Üyelerini de arayarak pazartesi günü, ırkçı saldırının yaşandığı Konya’ya gidileceğini bildirdi. Son 3 dönemdir, partimizin birçok başvurusunu görmezden gelen; cezaevleri, insan hakları ihlalleri, Suruç, Ankara Gar katliamları, Şenyaşar ailesine yönelik katliam, tecrit meselesi başta olmak üzere partimizin yaptığı bütün araştırma başvurularına olumsuz yanıt veren İnsan Hakları Komisyonu ilk kez Komisyon Üyelerimizin de içinde yer aldığı bir araştırma ziyaretinin gerçekleştirileceği bilgisini paylaşmıştı. Ancak cenaze merasiminden ve AKP’lilerin bölgede yaptığı incelemelerden sonra Komisyon Başkanlığı tarafından üyelerimiz aranarak, ‘ortamın uygun olmadığı gerekçesiyle’ ziyaretin iptal edildiği bildirildi.”

‘İPTAL OLAYIN AÇIĞA ÇIKMASINI ENGELLEMEYE YÖNELİK’

TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun Konya ziyaretini iptal etmesine ilişkin açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Dünden beri yaptıkları propagandalarla bunun iki aile arasındaki husumet olduğunu yaymaya çalışıyorlar. Fakat cenaze töreni, özellikle katliama uğrayanların yakınlarının ve tanıdıklarının beyanları ve ortaya çıkan bilgiler bu olayın ırkçı bir temelde Kürtlere yönelik bir saldırı olduğunu aslında net bir şekilde ortaya koydu” ifadelerini kullandı ve şunları belirtti:

“Komisyon bunun fizibilitesini yaptı. Orada bir araştırma yaptılar ve gidilmesi halinde bunu rapora yazmak zorunda kalacaklarını gördüler ve bu yüzden gidişi iptal ettiler. İnsan Hakları Komisyonu'nun temel görevi Türkiye’de yaşanan hak ihlallerini araştırmak, yerinde tespit etmek ve ilgili kurumlara bilgi vermektir. Hem denetlemek hem de bilgi vermektir. Ancak İnsan Hakları Komisyonu hiçbir şekilde işlevini yerine getirmedi. Bugün de getirmediler. Konya’ya bile gitmeyecekse, yaşam hakkının bu kadar büyük bir katliamla ortadan kaldırıldığı bir olayda gitmeyecekse, komisyonunun hiçbir işlevinin olduğunu söyleyemeyiz. Biz bu iptalin kesinlikle olayın açığa çıkmasını engellemeye yönelik olduğunu düşünüyoruz.” (DUVAR)

Etiketler meclis konya komisyon