Meclis gündeminde: Adana’da son 18 yılda 400’e yakın kişi boğularak öldü

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Adana’da son 18 yılda 400’e yakın insanın boğulma nedeniyle vefat ettiğini vurguladı ve sorunun çözümü için Meclis araştırması açılmasını istedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, her yıl 20’den fazla insanın boğularak öldüğü Adana’da merkezi idarenin önlem alması gerektiğini belirtti.

TBMM'de konunun araştırılması ve çözüm bulunması için önerge veren Şevkin, “Gençlerimiz, çocuklarımız ölmesin” dedi. Son 18 yılda Adana’da 400’e yakın insanın deniz, baraj ve daha çok sulama kanallarında boğularak öldüğünü söyleyen Şevkin, özellikle haziran ayı ile birlikte başlayan boğulma vakalarında Devlet Su İşleri’nin (DSİ) aldığı önlemlerin yetersiz kaldığını söyledi.

'ÖLÜMLER DURMUYOR'

Adana’da yerleşim yeri içerisinde bulunan sulama kanallarında korkuluk, tel çit ve ikaz levhaları gibi koruyucu yapıların ölümleri durdurmaya yetmediğini anlatan Şevkin, “Soruna kalıcı bir çözüm bulunmalı. Özellikle yoksul ailelerin çocuklarının ücretsiz yararlanabilmesi için kentteki havuz sayısı arttırılmalıdır. Hükümet; Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde bir kurul oluşturarak çocukların, gençlerin düzenli havuza girebilmelerine olanak sağlamalı, kentteki yüzme havuzu sayısı ve mevcut havuzların kapasitesi artırılmalıdır" diye konuştu.

DSİ bünyesinde sulama kanalları etrafında küçük cep havuzların da oluşturulabileceğini dile getiren Şevkin, sıcaktan bunalan, denize, havuza gidemeyen dar gelirli ailelerin çocuklarının bu cep havuzlardan eğitmenler gözetiminde yararlanabileceğini vurguladı. “Sadece uyarı levhalarıyla bu işin önünün alınamadığı açıktır” diyen Şevkin, ölümlerin durması için TBMM’yi göreve çağırdı. (DUVAR)