Marmaris'te HDP binasına silahlı saldırı

Marmaris'te sabah saatlerinde HDP ilçe binasına silahlı saldırıda bulunan bir kişi gözaltına alındı. HDP tüm demokrasi güçlerine dayanışma çağrısında bulundu.

HDP ilçe binasına saldırıda duvara çok sayıda kurşun isabet ettiği görüldü.
Google Haberlere Abone ol

İZMİR - Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) yönelik bir saldırı daha gerçekleştirildi. Muğla'nın Marmaris ilçesinde sabah saat 6 sularında HDP ilçe binası önüne gelen bir kişi pompalı tüfekle kurşun yağdırdı.

Saldırıyı gerçekleştirdiği belirlenen ve ismi A.T.D. olarak açıklanan 28 yaşındaki fail, kullandığı silahla birlikte yakalandı.

DAHA ÖNCE DE SALDIRMIŞ

Saldırganın HDP ilçe binasına taksiyle geldiği, 2018 yılında da aynı şekilde HDP ilçe binasının camını kırdığı ve 'mala zarar verme' suçundan işlem yapıldığı tespit edildi. Saldırganın farklı suçlardan da sabıkası olduğu belirlendi.

Geçen ay da HDP İzmir İl Başkanlığı silahlı saldırının hedefi olmuş ve Deniz Poyraz katledilmişti.

GÖKMEN: ARKASINDAKİ GÜÇLER ORTAYA ÇIKARILMALI

Saldırıyla ilgili GazeteDuvar'a konuşan HDP Muğla İl Eşbaşkanı Nihat Gençosman, saldırılar karşısında dayanışma çağrısında bulundu. Gençosman "Güzel Türkçemizde 'İt ürür kervan yürür' derler. Söyleyeceğimiz tek şey budur. Duymayı arzuladığımız şey saldırıyı duyan herkesin görüşünü, tepkisini ifade etmesi. Bu saldırılara engel olacak dirsek temasının güçlendirilmesi gerekiyor. Muğla'daki sol partilerden arkadaşlarımız arıyorlar. Bütün saldırılarda olduğu gibi acılar bizi bir araya getiriyor. Gönlümüzden geçen demokrasi güçleri olarak dayanışmayı güçlendirmektir" dedi.

GÖKMEN: ARKASINDAKİ GÜÇLER ORTAYA ÇIKARILMALI

HDP Marmaris İlçe Eşbaşkanı Güven Gökmen ise saldırıya ilişkin şu bilgileri verdi: "Sabah 06.00 civarında bir kişi pompalı tüfekle ilçe binası önüne gelerek mermi yağdırmaya başlıyor. Camları kırıyor. İçeri girip eşyaları dağıtıyor. Bu arada 3-4 şarjör boşaltmış. Sonrasında şahıs kaçmıyor ve polis anında gözaltına alıyor. Sabıkalı biri olduğu söyleniyor. Biz bunun ne olduğunu biliyoruz. Biz bu saldırının arkasındaki güçleri tanıyoruz. Kesinlikle arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Marmaris sakin bir yer, İzmir gibi büyükşehirler gibi değil. Bu yüzden Marmaris de bunun olması çok manidar. Bu saldırı, tüm demokrasi güçlerine yönelik bir saldırıdır. Zaman bir arada durma zamanıdır."

GÜLERYÜZ: EN HAYSİYETLİ DİRENİŞİ SERGİLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

HDP MYK üyesi Mahfuz Güleryüz de, HDP olarak saldırılara karşı direnmeye devam edeceklerinin altını çizerek, şunları söyledi: 

"Memleket tımarhaneye dönmüş durumda. Ruh sağlığı bozuk olanların hepsi HDP'ye saldırıyı meşru görüyor. Daha doğrusu bu ülkenin yöneticileri bu işi bu çerçevede izah etmeye çalışıyor. 'Psikolojisi bozuk olanlar HDP binalarına saldırıyor' gibi. Devlet Bahçeli'nin İzmir olayını takiben yapmış olduğu açıklama, tabiri caizse bu tarz saldırılara davetiye çıkarıyor. Bu tarz saldırıları teşvik etmeye dönüktü. Cumhurbaşkanı'nın bu konudaki tutumu bellidir. 'Bundan sonraki saldırıları da kınayacağız' dedi. Adeta yeni olabilecek olayların mesajını verdiler. Böylesi bir atmosferde yaşıyoruz. Bütün binalarımız bu konuda hedef olmuş durumdadır. Saldırılar bizleri ve halkımızı bastırmaya dönük girişimlerse, bundan medet umuyorlarsa, HDP son ferdine kadar en kararlı, cesur, haysiyetli direnişi sergilemeye devam edecektir." (DUVAR)