Mardin'de 12 yaşındaki iki öğrenci 'ahlaka aykırılık' gerekçesiyle okuldan atıldı

Mardin’de Kızıltepe Sınav Koleji’nde 7’nci sınıf öğrencisi olan iki çocuk “okulun ahlaki değerlerine aykırı” davrandıkları söylenerek okuldan atıldı. Okul müdürü olayın haber yapılmamasını istedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bulunan Kızıltepe Sınav Koleji’nde 7’nci sınıf öğrencisi iki çocuğun notlaşması okul yönetimi tarafından “ahlaka aykırı” bulundu, iki öğrenci de okuldan atıldı. Çocukların 97 defa doğum yapan bir kadına dair okudukları haber üzerine kendi aralarında notlaşmaları nedeniyle velileri okula çağrıldı. Velilerden çocuklarını başka bir okula almaları istendi. Duruma ilişkin gerekçeyi öğrenmek isteyen velilere, çocuklarının “okulun genel ahlaki kurallarına ters davrandıkları” söylendi.

Çocuklardan birinin velisi olan Klinik Psikolog Mehmet Karaaslan konuya dair Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ahmet Kanbal'a konuştu. Okul Müdürü Abidin Aslan ile görüşmesini aktaran Karaaslan, çocukların aralarında geçen kağıt üzerindeki yazışmanın yaşları gereği normal olduğunu, yazışma içeriğinin “genel ahlaki kurallara” aykırı olmadığını kaydetti.

ÇOCUKLARLA PEDAGOG OLMADAN KONUŞULDU

Çocukların aralarındaki yazışmanın öğretmenleri tarafından alınmasının ve fotoğraflanmasının da hukuki olmadığını kaydeden Karaaslan, “Çocukları yanlarına çağırmışlar. Psikolog gözetimi yok, pedagog yok. Psiko-sosyal destek ve krize müdahale yönetmeliğine göre de hareket edilmemiş. Çocuğa, ‘Sen bize durumu anlat, sana bir şey yapmayacağız’ demişler. Çocuklar da olduğu gibi anlatmış. Bunun üzerine nihai karar vermişler” dedi.

REHBER ÖĞRETMEN, 'OKULUN AHLAKİ DEĞERLERİNİ NASIL GÖZARDI EDEYİM' DEMİŞ

Okulun rehber öğretmeniyle de görüştüğünü ancak sonuç alamadığını belirten Karaaslan, rehber öğretmenin “Okulun ahlaki değerlerini nasıl göz ardı edeyim. Bu çocukları göndermezsem aileler bu duruma tepki gösterecek” dediğini söyledi. “Hangi ahlaki değerler” diye soran Karaaslan, “Bu yaş grubundaki çocuklar meraklı oluyor. Bu çocukların cinsel eğitim dersleri almaları gerekiyor. Bilgilendirilmeleri aydınlatılmaları gerekiyor. Bastırılmaları değil” ifadelerini kullandı.

OKUL MÜDÜRÜNDEN TEHDİT

Görüşmesi sırasında olayın üzerine gideceğini söylemesi üzerine okul müdürü Abidin Aslan’ın kendisine “Farklı bir kimliğimle bunun hesabını sorarım” diyerek tehditte bulunduğunu söyleyen Karaaslan, baskı nedeniyle ailelerin çocuklarını başka okula kaydettiğini söyledi.

Müdür Aslan Mezopotamya Ajansı’na yaptığı açıklamada da, olayı “basit bir nakil işlemi” olarak değerlendirdi, konunun haber yapılmamasını istedi. Aslan, “Biz bir yazı göndereceğiz. Rahat olun, bir haber hazırlayıp göndereceğiz” dedi.

Ailelerin okul yönetiminin tutumundan dolayı, çocuklarını başka bir okula kaydettiği öğrenildi.

Etiketler okul mardin kızıltepe