Mardin Artuklu Üniversitesi'nden Pervin Çakar konserine engel

Kürt sanatçı Pervin Çakar, repertuarında Kürtçe eserler olması nedeniyle Artuklu Üniversitesi’nin kendisine salon vermediğini belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR – Kürt soprano Pervin Çakar, repertuarında Kürtçe eserler olması nedeniyle Mardin Artuklu Üniversitesi'nin kendisine salon vermediğini duyurdu. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan sanatçı, “Bir sanatçının repertuarında hangi diller var diye sorgulanmaz. Bu insanlık suçudur” dedi.

Pervin Çakar, konser vermek için Mardin Artuklu Üniversitesi salonun başvuru yaptı. Sanatçı daha sonra konser repertuarını istediklerini ve repertuarında Kürtçe eserler olmadı nedeniyle kendisine konser salonunu vermediklerini belirtti.

Çakar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Mayıs ayında konser vermek için Mardin Artuklı Üniversitesi konser salonuna dilekçe yazdık. Rektör gayet olumluydu. Daha sonra konser repertuarımı istediler. Repertuarımda Kürtçe eserlerin olması sebebiyle bana konser salonunu vermediler. Şehrimde konser verememenin hüznünü yaşıyorum. Bir sanatçının repertuarında hangi diller var diye sorgulanmaz. Bu insanlık suçudur.”