Mansur Yavaş: ÖHO ücretinin 4,5 TL’den 6,5 TL’ye çıkmasını teklif edeceğiz

Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kontak kapatan ulaşım esnafına dair açıklama yaptı. Yavaş, özel halk otobüsü için 4,5 TL olan ücreti 6,5 TL’ye çıkarmak için teklifte bulunacaklarını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Akaryakıta gelen zamların ardından Ankara’da Özel Halk Otobüsü (ÖHO) ve dolmuşçu esnafı kontak kapatarak bugün Ankara trafiğe çıkmadı. Ulaşım esnafı Ankara Büyükşehir Belediyesi önüne giderek belediyeden destek talep etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş sosyal medya hesabından ulaşım alanına dair atacakları adımlar için açıklama yaptı. Ankara’da dolmuş ücretlerinin kararının odalar ve valilik onayıyla alındığını hatırlatan Yavaş, özel halk otobüslerinin fiyat artış kararının ise UKOME’de alındığını hatırlattı ve "Belediye olarak, hem vatandaşlarımızın hem de esnafımızın mağduriyet yaşamaması adına, kişi başına maliyet yaklaşık yüzde 70 artmış ve 10,5 lira olmuşken, uygulamada yüzde 44 artışla, 6,5 lira olması için teklif götürülecektir. Aradaki fark, sadece otobüs kullanan vatandaşlarımızdan çıkmaması adına, Belediyemiz tarafından sübvanse edilecektir" dedi.

Mansur Yavaş’ın açıklaması şöyle:

VERİLEN DESTEKLER: "Göreve geldiğimiz günden itibaren vatandaşlarımızın yararına olan hizmetlerimizi uygulamaya başladık. Özellikle pandemi döneminde, 6 milyon Ankaralı hemşehrimizin sıkıntılarını en aza indirmek için ara vermeden çalıştık ve tüm dünyaya örnek bir dayanışmayı birlikte sergiledik. Bu süreçte tüm esnaf gruplarının olduğu gibi, toplu taşıma esnafımıza da birçok destekte bulunduk. Pandeminin en ağır dönemlerinde maske, dezenfektan ve şeffaf kabin gibi uygulamaları esnafımızla buluşturduk. Bunun dışında, pandemi dönemi boyunca, bugüne dek özel halk otobüsleri ve dolmuşçu esnafımıza toplamda yaklaşık 90 milyon liralık maddi destekte bulunduk. Örneğin, merkezde çalışan özel halk otobüsü esnafına Bakanlık aylık 178 bin liralık destekte bulunurken Belediyemiz aynı esnaf grubuna aylık 3 milyon 216 bin liralık desteği halen sürdürüyor. Kısacası Belediyemiz ulaşım esnafına yaklaşık 20 kat fazla destek sağlamaktadır. Bu, Ankara tarihinde görülmemiş bir destek olarak kayıtlara geçti. Buradaki amacımız bir yandan esnafa destek verirken bir yandan da vatandaşlarımızı bu ekonomik koşullarda daha fazla mağdur etmemektir.

BELEDİYEMİZİN KARŞILAMASI MÜMKÜN DEĞİL: Geldiğimiz noktada ise, özellikle son dönemde günbegün artan akaryakıt maliyetleri nedeniyle özel halk otobüsü ve dolmuşçu esnafı, ulaşım bedelinin en az 8 lira olmasını, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın belirlediği ücretsiz taşıma bedelinin de yetersiz kaldığı gerekçesiyle Belediyemiz tarafından karşılanmasını talep etmektedir. Bugünkü ekonomik şartlarda, bu talepleri ne vatandaşlarımızın ne de Belediyemizin karşılaması mümkün değildir. Kimlerin ücretsiz taşınacağı hususunu Belediyeler değil devlet, yasayla belirlemektedir. Dolayısıyla bizim Belediye olarak kanunen burada bir söz hakkımız yoktur. Sadece ocak ayında 333 adet halk otobüsünde 1 milyon 100 bin kişinin ücretsiz taşıması gerçekleştirilmiştir. Aynı ay 1 milyon 145 bin yolcu indirimli olarak taşınmış, öğrenci abonmanından ise 687 bin kişi yararlanmıştır.

MALİYETLERİMİZ YÜZDE 70 ARTTI: 5 Ocak 2022 tarihinde, artan maliyetler nedeniyle, kişi başı ulaşım maliyeti 6,5 lira iken biz yeni tarifeyi 4,5 lira olarak belirlemiş, öğrencilerimize ise aylık 75 liraya 225 binişlik abonman kartı vermiştik. Son fiyat artışı yaptığımız 5 Ocak 2022 tarihinden bu yana maliyetlerimiz ortalama yüzde 70 artmıştır. O günden bugüne kadar sadece akaryakıta yüzde 79 zam gelmiştir. Bu rakamlara göre EGO Genel Müdürlüğümüzün toplam gelirleri, sadece akaryakıt giderlerini bile karşılayamaz hale gelmiştir. Şu anda bir kişinin toplu taşıma maliyeti 10,5 liradır. Örneğin, sadece Ocak ayında EGO Genel Müdürlüğünün toplam geliri 61 milyon 586 bin lira iken sadece akaryakıt gideri toplam 68 milyon 482 bin lira olmuştur. Bu rakama elektrik, personel, bakım ve diğer giderler dâhil değildir.

DOLMUŞ ÜCRETLERİNİ BELEDİYE BELİRLEMİYOR: Dolmuş ücretleri, ilgili esnaf odası aracıyla belirlenmekte ve Valilik tarafından onaylanmaktadır. Dolmuşçu esnafı 16 Şubat tarihinde zam taleplerini odaya bildirmiş ancak halen karar alınmamıştır. Dolmuş ücretlerini bu kurumlar belirleyecek olup Belediyemizle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

6,5 TL OLMASI İÇİN ÖNERİ GETİRECEĞİZ: Özel halk otobüslerinin fiyat artış kararı ise UKOME’de alınmaktadır. Belediye olarak, hem vatandaşlarımızın hem de esnafımızın mağduriyet yaşamaması adına, kişi başına maliyet yaklaşık yüzde 70 artmış ve 10,5 lira olmuşken, uygulamada yüzde 44 artışla, 6,5 lira olması için teklif götürülecektir. Aradaki fark, sadece otobüs kullanan vatandaşlarımızdan çıkmaması adına, Belediyemiz tarafından sübvanse edilecektir.

DESTEKLERİN TAMAMI KÖTÜ MUAMELENİN ÖNÜNE GEÇMEK AMACIYLA YAPILMAKTADIR: Bu desteklerin tamamı esnafın zararını önlemek, bilet ücretlerini düşük tutarak vatandaşlarımızı mağdur etmemek ve ücretsiz binme hakkı bulunan şehit yakınları, gaziler, engelli vatandaşlar ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızın otobüslerde karşılaştıkları kötü muamelenin önüne geçmek amacıyla yapılacaktır.

TEKLİF KABUL EDİLMEZSE, BÜYÜK PROJELER ASKIYA ALINACAK: Şunun da bilinmesini isterim ki, bu tekliflerin kabul edilmemesi halinde, ekonomik koşullara dayanabildiğimiz ölçüde EGO otobüslerine zam yapmadan, gerekirse Belediyemizin bir büyük projesini askıya alıp, bugün olduğu gibi bundan sonra da tüm imkânlarımızla vatandaşlarımızın yanında olacağız. Zaten ekonomik zorluklarla mücadele eden hemşehrilerimizin daha fazla mağdur olmaması ve evine bir adet fazla ekmek götürebilmesi bizim önceliğimizdir." 


ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ İŞ BAŞI KARARI ALDI

Mansur Yavaş’ın açıklamasının ardından Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Kurtuluş Kara da açıklama yaptı. Seferlere yeniden başlayacaklarını belirten Kara şunları kaydetti:

"Bugün yaptığımız görüşmeler sonrasında, gerek biniş ücretleri gerekse ücretsiz olarak hizmet verdiğimiz yolcu biletleri için UKOME gündemine getirilmek üzere ücretler, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Mansur Yavaş tarafından açıklanmıştır. Kısa sürede UKOME gündemine konunun getirilmesi için yoğun çaba sarf eden ABB Başkanımız Sayın Mansur Yavaş ve bürokratlarımıza teşekkür ederiz. UKOME'nin en kısa sürede toplanarak, güncel biniş fiyatlarının en kısa sürede yayınlanmasını temenni ederek ara verdiğimiz seferlere başlamış bulunmaktayız." (DUVAR)