Mansimov: Helikopter pistinin parasını Tolga Ağar'a zarf içinde verdim

Mansimov, Mehmet Ağar'ın yattığı cezaevine helikopter pisti yapılmasını Tolga Ağar'ın kendisinden talep ettiğini açıkladı. Mansimov, bunun üzerine Tolga Ağar'a 20 bin dolar verdiğini söyledi.

Mansimov (solda), Mehmet Ağar'la ilgili yeni açıklamalarda bulundu.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Mehmet Ağar, Sedat Peker'in ifşalarıyla gündeme gelen Mübariz Mansimov'un açıklamalarını 9 ay sonra yalanlayınca yeni iddialar gündeme geldi. Mansimov'un açıklamalarının tamamının yalan olduğunu öne süren Mehmet Ağar, 2012 yılında Susurluk Davası’ndan aldığı 2 yıl hapis cezası nedeniyle Aydın Yenipazar Cezaevi yakınlarına helikopter pisti yaptırdığı iddiasına değinerek, "Bir tanesine (Mansimov'un açıklamaları) cevap vereyim. Diğerlerini ciddiye bile almıyorum. Ben cezaevinde yatarken cezaevine helikopter pisti yaptırdığımı söyledi. Onu yaptıran o dönem ki Nazilli Belediye reisidir. Bugün de MHP Aydın İl Başkanı'dır. Hangi bir yalanını söyleyeyim çok. Onun için bana yakışmaz. Çünkü onun düştüğü seviyeye düşmek bizim işimiz değil. Kendi kendine konuşuyor. Bizim meselelerimiz ciddi meselelerdir. Devletin meseleleridir. Boş boş şeyler konuşuyor" dedi.

MANSİMOV: BÜTÜN DEDİKLERİM DOĞRU

Halk TV'den İsmail Saymaz, Mehmet Ağar'ın bu açıklaması üzerine Palmali Holding'in sahibi Mansimov'la konuştu. Helikopter pistinin parasını, Tolga Ağar'ın talebi üzerine kendisinin verdiğini söyleyen Mansimov'un konuya ilişkin sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

Ağar, helikopter pistini yaptırdığınızı yalanladı.

Yazık, başka diyecek bir şey yok. O piste ve (Ağar'ın) oğluna para verdim. Yazıklar olsun.

Tolga Ağar’a mı verdiniz?

Evet.

Nerede verdiniz?

Aydın’da ünlü bir pidecide yemek yemeye gittik. Yemek yerken, (Tolga Ağar) "Bir helikopter pisti yapmak lazım" dedi. Arabada para vardı. Korumam getirdi, verdi.

Paket içinde mi?

Zarf içinde.

Ne kadar verdiniz?

Tam hatırlamıyorum ancak 20 bin doların üzerindeydi.

Yanınızda kimse var mıydı?

Dört kişiydik.

O zaman hem belediyeye yaptırmış, hem siz para vermiş oluyorsunuz.

Belediye hesaplarında görünmesi lazım. Onun yalan olduğunu düşünüyorum. Çünkü Nazilli Belediye Başkanını tanıyorum. En azından bana söylerdi.

Hangi vesileyle tanırdınız?

Mehmet Ağar vesilesiyle. Bir gün marinaya geldi. Orada yemek yedik.

O yaptırmış olsa size söylerdi, öyle mi?

Konu açılmadı. Açılsa söylerdi. Ağar terör suçundan cezası onanmış bir insan. Onun için hangi belediye başkanı pist yapar? Bir kişi için pist yapılır mı ya? Diyelim, belediye yaptırmış. Demek ki yalancı, hırsız bunlar. Belediyeye de yalan söylemişler. Hem ondan, hem benden para alıyorsa başka nasıl açıklayabiliriz ki?

Ağar diyor ki, "Bütün iddiaları yalan."

Neyim yalan? Dediklerimin yalan olduğunu tek tek söylesin. İsterseniz Sivil Havacılık'tan görürsünüz. O piste benim helikopterimden başkası gitmemiş. Bir defa rahmetli Mustafa Koç, bir de Ferit Şahenk. Kalanlar hep benim helikopterim.

Başka iddialarınız da vardı. Mesela, Ulus'taki evinizi Ağar'a verdiğiniz iddiası.

Ona nasıl itiraz edecek ki. (İkamet) Kaydı buradaydı. Şu anda oturduğum evde. Cezaevine girmeden önce burada oturdu. Cezaevi tadilatı bitince teslim oldu. Hatırlarsınız, cezası onandı, bir ay sonra teslim oldu. Ona itiraz edemez.

NE OLMUŞTU? 

Sedat Peker geçen yıl yaptığı açıklamada, Türkiye'de iş yapan Azerbaycanlı Mübariz Mansimov'a 'çöküldüğünü' söylemişti. Peker, Azerbaycanlı oligarklardan Anar Alizade, Mansimov'un en yakınındaki isimlerden eski İçişleri ve Adalet Bakanı Mehmet Ağar ile AK Parti Elazığ Milletvekili olan oğlu Tolga Ağar'ın Yalıkavak Marina'yı ele geçirdiklerini öne sürmüştü.

MANSİMOV'UN DİLE GETİRDİĞİ İDDİALAR NEYDİ?

Mansimov ise marinanın satışında dolandırılmasına neden olmakla suçladığı eski yöneticilerinin ifadesiyle 'FETÖ' davasında 5 yıl ceza almıştı. 2 Eylül 2021'de ise İsmail Saymaz'a verdiği söyleşide, "Pensilvanya'ya Ağar'ın isteği üzerine ve özel uçağıyla gittiğini... Ağar'a Ulus'taki evini bedelsiz verip kira almadığını... Marinadaki benzin istasyonunu Ağarlara armağan ettiğini... Tolga Ağar'ı yönetim kurulu üyesi olarak atadığını... Ağar, Aydın Yenipazar Cezaevi'nde tutukluyken her hafta ziyaret ettiğini... Cezaevinin tadilatını üstlendiğini... Cezaevi yakınına helikopter pisti yaptırdığını" ifade etmişti.