Manavlarda 'tane işi alışveriş' dönemi: Garibanın yediği bir patates soğan vardı

Manav esnafı, yıllık enflasyon oranının resmi rakamlardan çok daha fazla olduğunu söylerken alışverişlerde taneyle satın alma döneminin başladığını vurguladı. Tezgahlarda domatesin tanesi 7 lira.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yıllık enflasyon oranını yüzde 61 olarak açıkladı. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG)'a göre ise yıllık enflasyon yüzde 142.63 olarak gerçekleşti.

Ancak marketler ve tüketiciler, enflasyonun söylenen rakamların üzerinde olduğunu düşünüyor.

Sebze ve meyvelere yapılan zamlar dünü aratırken müşteriler için artık kilo ile alma dönemi sona erdi. Vatandaş manava uğradığında, fiyatların bir önceki günle aynı olup olmadığını düşünerek gidiyor. İndirim beklentisi neredeyse yok. Bu nedenle manavlarda artık tane işi alışveriş dönemi başladı.

Birçok manav ürünlerin kilosunu yazmanın yanında 'tane' olarak tartıp tezgâha koyuyor. Bu hesaba göre, manav tezgahlarında kilosu 19 lira olan kabak, tanesi 3,68 lira olarak satılıyor. Kilosu 29 lira olan patlıcanın tanesi 3,90, lira, tatlı biberin kilosu 36,99 iken, tanesi ise 1,70 olarak belirleniyor. Kapya biberin kilosu 34,99, tanesi 3,15 lira. Domatesin kilosu 32,99, tanesi 7,06 lira. Salatalığı kilosu 18,99, tanesi 3,57 lira.

'ÖNÜMÜZ KARANLIK'

Yedi yıldır Kağıthane'nin Nurtepe ilçesinde manavlık yapan Alişan Minas, işinin bu olmasına rağmen 3 aydır evine bir kilo meyve eve götüremediğini söyledi. “Benim müşterilerim taneyle alıyor” diyen Minas, “Yaklaşık 3 ay önce tane işi alımlar başladı. Daha önce müşterilerim geldikleri zaman poşetlerini dolduruyordu. Şimdi o müşterilerim bile tane işi alıyor. Ben 3 aydır evime bir kilo meyve götüremedim. Hem kredi ödüyorum hem 3 çocuk okutuyorum hem de hasta annem var. Sözde emekli olacaktık ama yasa artık ne zaman çıkarsa. Şimdi çilek sezonu başladı. Şu anda çileğin kilosu 50 lira. Bir paketi tartıyorum, 23 liraya denk geliyor. Vallahi eskiden hanım 20 lira pazara gidiyordu, poşetleri doldurup geliyordu. Onlar artık eskiden kaldı" diye konuştu.

Yaşadığı bir olayı anlatan Minas, "Dün yaşlı bir adam, bir tane domatesi cebine soktu gitti. Ben de bakıyordum. Adamın parası yok, canı domates çekmiş ya da bir yemeğe koyacak. Durumu iyi değil. Adam ilerlerken ben bir kilo domates tarttım, peşinden gittim. 'Amca bu poşet senin, benden sana olsun. Helal hoş olsun' dedim. Durum böyle" ifadelerini kullandı.

"Önümüz karanlık. Ne olacağı belli değil" diyen manav, "Hale gittim, domatesin kilosu olmuş 25 lira. 20 liraya almak istedim, kabul etmediler. 'İster al ister alma' diyorlar. İnsanlar artık bomba olmuş. Dokunduğun an patlayacak hale gelmiş. Bu yönetimin değişmesi lazım ya da bu mazotun derhal indirilmesi lazım. Ben böyle bir şey görmedim” değerlendirmesinde bulundu.

'İNDİRİMLİ HALLERİ BU MU?' 

Minas, dört salatalık ve bir tane turp alan müşterisini işaret ederek, “Eskiden bu müşterim 3-4 kilo alıyordu. Sormazdı bile 'bu nedir, bu ne kadardır' diye Az önce siz de gördünüz. 'İndirimli halleri bu mu?' diye sordu. Allah yardım etsin. Garibanın yediği bir patates soğan vardı. Patates olmuş 8,5, soğan ise 7,5 lira olmuş. Biber nedir ya, biber tane olarak alınıyor. İki tane, bir tane” dedi.

Etiketler market tane manav