Mamak'ta istifa eden AK Partili Esra Yılmaz'ın iddiaları yargıya taşınacak

AK Parti'den istifa eden Mamak Belediye Meclis Üyesi Esra Yılmaz'ın bir süredir yolsuzluklarla ilgili sesini duyurmaya çalıştığını belirten CHP’li Meclis Üyesi Haydar Demir yaşananları anlattı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - AK Partili Mamak Belediye Meclis Üyesi Esra Yılmaz, belediye içerisinde yolsuzluk yapıldığını tespit ettiğini belirterek partisinden istifa ettiğini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla açıkladı. Mamak Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Haydar Demir, Yılmaz’ın istifasına neden olan süreçte yaşananları Gazete Duvar’a anlattı.

YOLSUZLUKLA İLİŞKİLENDİRİLEN GÖNÜL ÇARŞISI PROJESİ NEDİR?

AK Parti’den istifa eden Esra Yılmaz yaptığı istifa açıklamasında, yolsuzlukla ilişkili olarak Mamak Belediyesi bünyesinde kurulan ‘Mamak Gönül Çarşısı’na dikkat çekiyor. Belediye tarafından kurulan Mamak Gönül Çarşısı, ihtiyaç sahibi kişilerin hem market alışverişlerini yapabilecekleri hem de ikinci el ürünlere sahip olabilecekleri bir proje olarak adlandırılıyor.

Belediye tarafından projeye ilişkin yapılan açıklamada, “Çarşıda ikinci el ürün temini, ihtiyaç sahiplerinin başvurusu ile başvuru sırasına göre yapılırken, market alışverişleri ise başvuru yapan ihtiyaç sahiplerinin gerekli belgeleri tamamlaması sonucunda belirli bir süresi ve limiti bulunan Gönül Kart ile yapılmaktadır” ifadeleri yer alıyor. İhtiyaç sahipleri Durali Alıç Mahallesi’nde kurulan bir alandaki çarşıdan ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

'HEM FİZİKİ HEM DE SÖZLÜ TACİZ UYGULANARAK DIŞARIYA ÇIKARILMAYA ÇALIŞILIYOR’

haydar demir
CHP'li Mamak Belediye Meclisi Üyesi Haydar Demir

 

Belediye Meclis üyesi Esra Yılmaz’ın Şubat 2021’de Mamak Belediyesi bünyesinde sosyal yardımlarla ilgili bir birimde Mamak Belediye Başkanı Murat Köse tarafından görevlendirildiğini söyleyen Mamak Belediye Meclisi üyesi Haydar Demir, Esra Yılmaz’ın bu süreçte yolsuzluk tespit ettiğini ifade ederek yaşananlara ilişkin şunları söyledi:

“Esra Hanım yardımlarla ilgili birimde görevliyken birtakım yolsuzluklar duyuyor ve ‘Ben Gönül Çarşısı’ndaki eşyaların gıdaların envanterine bakmak istiyorum’ diyor. Gönül Çarşısı’na gidip envanterin çıkarılmasını talep ettiğinde orada çalışan görevliler envanteri çıkarmıyorlar. Esra Hanım, ‘Neden çıkarmıyorsunuz’ diyor. Bunun ardından belediye başkanının ve özel kalemi Mehmet Duran’ın talimatıyla hanımefendi hem fiziki hem de sözlü taciz uygulanarak dışarıya çıkarılmaya çalışılıyor. Esra Hanım direniyor ve ‘Ben burada yolsuzluklar görüyorum, burada birtakım eşyaların kaybolduğunu duyuyorum ve eşyaları saymak istiyorum’ diyor. Esra Hanım, fiziki şiddetin ardından çantasını bırakıp oradan ayrılıyor. Sonrasında belediye başkanı Murat Köse’yle görüşmek istiyor. Her defasında belediye başkanı Esra Hanım’ı atlatıyor.”

‘AK PARTİLİLER ESRA HANIM’A ‘KONUŞMA’ DEDİLER’

Gönül Çarşısı’nda yaşananların ardından konuyu Mamak Belediye Meclisi toplantısında gündeme getirdiklerini belirten CHP’li Demir, “Fakat o süreçte Esra Hanım çok konunun üzerine gitmek istemedi. Sonra yine belediye başkanıyla bu olayı çözüp belediye başkanıyla görüşmek istedi” dedi.

Belediye Başkanı Köse’nin, Esra Yılmaz’ın gündeme getirdiği yolsuzluklara ilişkin tatmin edici cevaplar vermediğini, bunun üzerine Yılmaz’ın ise, “Orada kim sorumluysa bu konuda ben işlem başlatacağım” dediğini aktaran CHP’li Haydar Demir sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediye başkanı yine tatmin edici bilgi vermeyince Esra Hanım bu konuyu salı günü (1 Haziran’da) belediye Meclis toplasında olağan dışı söz alıp gündeme getirmek istedi. Belediye başkanı Murat Köse Esra Hanım’a söz vermedi. Meclis’te hem AK Parti Mamak İlçe Başkanı hem de Grup Başkanvekili hanımefendiyi sıkıştırdılar ve ikna etmeye çalıştılar. ‘Konuşma’ dediler. Sonuç itibariyle Esra Hanım, ‘Ben söz istiyorum’ diye bas bas bağırdı. Belediye başkanı söz vermedi ve Esra Hanım bunun üzerine istifa ettiğini sosyal medya hesabından duyurdu."

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

CHP grubu olarak konuyu yakından takip ettiklerini ve söz konusu yolsuzluklara ilişkin suç duyurusunda bulunmaya hazırlandıklarını belirten Haydar Demir, “Gönül Çarşısı’yla ilgili daha önce de yolsuzluklar yapıldığını belirterek önergeler vermiştik. Biz daha önce buradaki yapılan yolsuzluklara dair suç duyurusunda da bulunmuştuk. Esra Hanım’ın gündeme getirdiği konunun ardından yine suç duyurusunda bulunacağız. Cuma günü de belediye Meclisi’nde bir konuşma yapacağım” diye konuştu.