Maltepe Açık Cezaevi'nde 50 kişilik Covid-19 karantinası iddiası

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi Maltepe Açık Cezaevi’ndeki Covid-19 karantina iddiasını Meclis gündemine taşıdı. Hakverdi, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e, “İstanbul Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumunda bulunan bir bloktaki 250 mahkûmdan 50’sinin Covid-19 olduğu ve H Blok’ta karantinaya alındıkları bilgisi doğru mudur?” diye sordu.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, İstanbul Açık Cezaevi’nde bir blokta bulunan 250 mahkumdan 50’sinin Covid-19 hastalığına yakalandığı, bu mahkumların H Blok’ta karantina altına alındığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Hakverdi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Cezaevlerinde yaşanan kapasite yetersizliği nedeni ile kalabalık koğuşlarda kalmak zorunda olan mahkumlar, yetersiz havalandırma, hijyen malzemesi eksikliği, yeteri kadar sağlık personelinin bulunmaması ve gerekli tedbirlerin alınmaması nedeni ile pandemi sürecinde büyük risk altında bulunmaktadır” dedi.

‘TEMASLILARIN TEMASSIZ OLANLARLA AYNI ORTAMI KULLANDIKLARI BİLGİSİNE ULAŞTIK’

Mahkumlar, avukatları ve mahkum yakınlarıyla yaptıkları görülmelerde Maltepe Açık Cezaevi’nde Covid-19 vakalarının endişe verici düzeye ulaştığının ortaya çıktığını belirten Hakverdi, “Cezaevi idaresinden aldığımız bilgiye göre bugün itibariyle İstanbul Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumunda bin 447 mahkûm kalıyor. Mahkumlarla yaptığımız görüşmede ise bir blokta bulunan 250 mahkûmdan 50’sinin Covid-19 hastalığına yakalandığı ve H Blok’ta karantina altına alındığı, bu hastalarla temaslı olanların ise temassızlarla hala aynı ortamı kullandıkları bilgisine ulaştık. Tüm bu iddiaları Bakanlık tarafından araştırmalı, gerekli tedbirler ivedilikle alınmalıdır" ifadelerini kullandı.

Cezaevlerinde mahkumların pandemi sürecinde büyük risk altında olduğunu belirten Hakverdi’nin Adalet Bakanı Gül’den konuya ilişkin yanıt talep ettiği soruları ise şu şekilde sıralandı:

-1447 mahkûmun bulunduğu İstanbul Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumunda bulunan bir bloktaki 250 mahkumdan 50’sinin Covid-19 olduğu ve H Blok’ta karantinaya alındıkları bilgisi doğru mudur?

-Cezaevinde hastalığa yakalanan mahkumlarla temaslı olan mahkumların diğer mahkumlarla aynı ortamda bulunduğu doğru mudur?

-Kurumda kaç personel görev yapmaktadır? Bu personellerden kaçı bugüne kadar Covid-19 hastalığına yakalanmıştır?

-Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumunda kaç sağlık personeli görev yapmaktadır? Covid-19 hastalığına yakalanan mahkumlara nasıl bir tedavi uygulanmaktadır?

-Cezaevinde salgına dair alınan önlemler nelerdir? Son dönemde başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de artan vakalar sonrası cezaevlerinde ek önlemler alınmış mıdır? (DUVAR)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR