Makbule Sarı cinayeti çözüldü

Ordu'da Makbule Sarı'nın evinde öldürülmesi soruşturması sonucunda, MOBESE kayıtlarına takılan iki kişi tutuklandı. Polis sorgusunda cinayeti nasıl işlediklerini anlattıkları belirtilen zanlıların, evden bir çuval fındık ve televizyon aldıkları belirlendi.

Zanlılar, 'canavarca hisle ve planlayarak adam öldürmek'ten tutuklandı. (Fotoğraf: AA)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ordu'nun Korgan ilçesinde 74 yaşındaki Makbule Sarı, 14 Kasım'da evinde elleri, ayakları ve ağzı bağlanmış, çarşafa sarılı halde ölü bulundu. 

Cinayetin ardından Korgan ve Fatsa Cumhuriyet başsavcılıklarının yürüttüğü soruşturma kapsamında cinayet zanlılarının kimliği kısa sürede belirlendi. 

150 KAMERA GÖRÜNTÜLERİ İNCELENDİ

14 Kasım'da evde inceleme yapan savcının dikkatini ilk olarak çevredeki güvenlik kameraları çekti. Savcı, mahalledeki kamuya ait ve özel tüm kameraların incelenmesi, ayrıca ilçe giriş ve çıkışındaki plaka tanıma sistemiyle bölgeye giriş çıkış yapan araçların tespit edilmesi talimatını verdi. Bunun üzerine İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Asayiş Şube ile İstihbarat Şube Müdürlükleri ekipleri, bölgede yaklaşık 150 kamerayı incelemeye aldı. Kamera kaydını saatlerce izleyen ekipler, Makbule Sarı'nın evinin yakınlarındaki bahçede daha önceden işçi olarak çalışmış şüpheliler Hayrettin Görgülü (27) ile Serkan Uluz'u (23) tespit etti.

TELEVİZYONU ÇÖPE ATARKEN KAMERAYA TAKILDILAR

Soruşturmayı genişleten ekipler, kamera kayıtlarından yola çıkarak zanlıların görüntülerinin yansıdığı farklı yerlerdeki güvenlik ve MOBESE kamerası görüntülerini de temin etti. Saatlerce süren görüntüleri incelenerek mercek altına alınan şüphelilerin, Makbule Sarı'nın evinden aldıkları değerlendirilen bir çuval fındık ve televizyona ilişkin görüntü kayıtları da elde edildi. Görüntülerin detaylarında, şüphelilerin cinayetten önce araç kiraladıkları ve plaka tanıma sistemi geçiş görüntülerinin bulunduğu belirlendi. Ayrıca fındık çuvalını taşırken, Sarı'nın evinden aldıkları televizyonu çuval içerisinde çöp konteynerine atarken görüntülerine ulaşıldı. Toplanan delillerin ardından dayı yeğen olan 2 şüpheli gözaltına alındı.

TUTUKLANDILAR

Dün Fatsa Adliyesine sevk edilen ve suçlarını itiraf eden Görgülü ve Uluz, çıkarıldıkları hakimlikçe 'canavarca hisle ve planlayarak adam öldürmek, nitelikli kasten öldürme, nitelikli yağma, nitelikli kişi hürriyetinden yoksun kılma ve nitelikli konut dokunulmazlığını ihlal' suçlarından tutuklandı.
(ORDU-AA)