Mahkeme, Validebağ'da yapılacak ‘Rehabilitasyon Projesi'ni iptal etti

İstanbul 11’inci İdare Mahkemesi, AK Partili Üsküdar Belediyesi’nin Validebağ Korusu’ndaki ‘Rehabilitasyon Projesi’ni iptal etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan ve 1’inci derece doğal ve tarihi sit alanı olan Validebağ Korusu'nda ‘Rehabilitasyon Projesi’ İstanbul 11’inci İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

AK Partili Üsküdar Belediyesi'nin yapmak istediği projeye karşı yurttaşların direnişi 157 gündür devam ederken, İstanbul 11’inci İdare Mahkemesi projenin iptaline karar verdi. Mahkeme kararında, projenin uygulanmasının telafisi güç zarar doğurabileceğine dikkat çekti.

İstanbul’un Üsküdar İlçesi Altunizade Mahallesi’nde bulunan ve 1'inci derece doğal ve tarihi SİT alanı olan Validebağ Korusu yok edilme tehdidi ile karşı karşıya gelmiş, Üsküdar Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul’un peyzaj girmemiş son korusu olan Validebağ Korusu’nda “Bakım ve Rehabilitasyon Projesi” başlatma kararı almıştı. Bakan Murat Kurum’un “Pazartesi çalışmalara başlıyoruz” açıklamasının ardından Validebağ Savunması ve Validebağ Gönüllüleri koruda nöbet tutmaya başlamıştı.