Mahkeme, İlkay Akkaya'nın konser yasağının yürütmesini durdurdu: İddia edilen tehlikeler 'soyut'

İlkay Akkaya’nın Mersin’de vereceği konser hakkındaki yasak kararının yürütmesi, “ortaya çıkacağı iddia edilen tehlikelerin soyut ve varsayımsal nitelikte olduğu” nedeniyle durduruldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sanatçı İlkay Akkaya’nın Mersin’de dün yapılması planlanan konseri hakkında Mersin Valiliği tarafından alınan yasak kararının yürütmesi durduruldu. Kararda, yasaklama gerekçesine dair, “ortaya çıkacağı iddia edilen tehlikelerin soyut ve varsayımsal nitelikte olduğu” vurgulandı.

Yürütmeyi durdurma kararının ardından konser organizatörleri tarafından yapılan açıklamada, 17 Ekim’de yapılması planlanan konser için tam 65 gün önce Mersin Valiliği’ne bildirimde bulunulduğu aktarıldı. Açıklamada, "Mersin'de yapmayı planladığımız konserimiz, Mersin Valiliği’nin 14 Ekim 2022 tarihli kararı ile konserden 3 gün önce yasaklandı. Valilik kararının konserimize çok kısa bir süre kala verilmiş olması, adeta Mahkeme’ye başvurup yasaklama kararını iptal ettirme fırsatımızın dahi elimizden alınmak istendiğinin açık bir göstergesiydi. Ancak yasaklama kararını öğrendiğimiz aynı gün Mahkeme’ye başvurup yürütmenin durdurulmasını talep ettik" ifadeleri kullanıldı. 

Açıklamada ayrıca, Mersin İdare Mahkemesi’nin, yasak hakkında yürütmenin durdurulması kararı verdiği belirtildi. 

'MAHKEME'NİN KARARINI ÖNEMLİ BİR KAZANIM OLARAK GÖRÜYORUZ'

Konser organizatörleri tarafından yapılan açıklamada, Mahkeme kararına ilişkin şu detaylar paylaşıldı:

“Mahkeme kararında; konser için idareye bildirim yapıldıktan sonra, Devletin etkinliğe müdahale etmemesi gerektiği ve etkinliğin sağlıklı olarak yapılabilmesi için gerekli tedbirleri almakla görevli olduğu, bir konserin yasaklanabilmesi için o konserde suç işleneceğine dair açık ve yakın bir tehlike halinin bulunması gerektiği belirtilmiş ve yasaklama kararında bu tehlikeden dahi bahsedilemediği, konserimizin icrası halinde ortaya çıkacağı iddia edilen tehlikelerin soyut ve varsayımsal nitelikte olduğu özellikle vurgulanmıştır.

Bizler; dün Mersin’deki konserimizi yapamamış olsak da ülkenin dört bir yanında konser yasaklamalarının had safhaya ulaştığı bu günlerde, Mahkeme’nin bu kararını önemli bir kazanım olarak görüyoruz.

Şarkıların, türkülerin, ezgilerin; bir tehlike olarak görülmediği, şarkılarımızı birlikte özgürce söyleyebileceğimiz günlere olan inancımız, umudumuz ve mücadelemiz asla bitmez, bitmeyecek!

‘Yitirme sakın cesaretini, güneşin olsun gönlünde, her şey iyi olacak!’”

BAKAN ERSOY, 'YARGIYA GİDİN' DEMİŞTİ

Valilik ve kaymakamlıklar tarafından iptal edilen festival ve konserlerin iptaline ilişkin konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 'bazen bölgesel hassasiyetlerin olabileceğini' belirterek, "Ne kadar az kısıtlama, sınır ve iptal olursa bizim için o kadar iyi'' demişti. Ersoy,  iptal edilen festivaller ve konserler konusunda son mercii olan yargıya gidilmesini önermişti.  (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)