'Maffy’s Jazz' belgeseli festival yolunda

Türkiye'nin en önemli caz sanatçılarından, 'Maffy Falay' adıyla ünlenen Ahmet Muvaffak Falay'ın yaşamını konu alan, Deniz Yüksel Abalıoğlu imzalı “Maffy’s Jazz” festival başvurularına başladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Geçtiğimiz günlerde vefat eden trompetçi A. Muaffak Falay’ın yaşamı ve müzik serüvenini konu alan belgesel “Maffy’s Jazz”, festival başvurularına başladı. 

Deniz Yüksel Abalıoğlu’nun 2016 yılında Falay’ı İsveç’teki evinde ziyaret etmesi ile başlayan “belgesel projesi, sanatçının önemli katkıları ve aralıklı yapılan bir çalışma ile 5 yıl sürdü. Belgeselin yapımcı ve yönetmeni Deniz Yüksel Abalıoğlu, belgesel için festival başvurularına başladıklarını ve ilk gösteriminin İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde yapılmasının planlandığını belirtti. 

.

Abalıoğlu, "Maffy'i ilk kez 2016 yılında İsveç'teki evinde ziyaret ettim. Sonra art arda 2017 ve 2018 yıllarında yine Maffy’e gidip, onunla kaldım ve çekimleri onunla yaşayarak tek başıma gerçekleştirdim, çünkü filmin ev içinden bir anlatıcının elinden çıkmasını, samimi bir film olmasını istiyordum. Filmi izleyenlerin bu samimiyeti, benim varlığımı ve onun yalnızlığını paylaştığımı hissedeceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı. 

SANATÇININ VEFATININ ARDINDAN BELGESEL FİLME KÜÇÜK BİR EKLEME YAPILDI

Filmin post production çalışmalarının yeni tamamlandığını, 92 yaşındaki sanatçının vefatı ile küçük bir ekleme de yapıldığını aktaran Deniz Yüksel Abalıoğlu, “Maffy, ben son gittiğimde 88 yaşındaydı. Stockholm’ün banliyölerinde, tek odalı bir evde, yalnız bir hayat sürüyordu. Artık çalacak nefese de sahip değildi. 2016’da Stockholm'e ilk gittiğim yılda ise son konserini çekme şansım oldu. Tabii ikimizde bunun son konseri olacağını bilmiyorduk. Umarım film tüm cazseverler tarafından izlenir ve Maffy'nin hatırası müzikleriyle beraber bu filmle de yaşar."

Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen "Maffy’s Jazz" filmi, İKSV kapsamındaki Köprüde Buluşmalar platformundan da fragman yapım desteği aldı.