Madencileri provokatörlükle suçlayan sendika da görüşmeye çağrıldı

Direnişin 36'ncı gününde Ankara'da İçişleri Bakanı Soylu ile müzakereleri sürdüren madenciler, toplantıya kendilerini provokatörlükle suçlayan Türkiye Maden İşçileri Sendikası'nın çağrılmasına tepkili. Madenciler, "Sarı sendika devlet tarafından sürece dahil edildi. Patronların denetimi dışında olan bir sendika güçlenmesin istiyorlar" yorumunu yaptı.

Google Haberlere Abone ol

Osman Çaklı / Cihan Başakcıoğlu

UŞAK- Somalı madenciler 12 Ekim'de başlattıkları direnişin 36'ncı gününde haklarını alabilmek için müzakere sürecini sürdürüyor. Ankara'da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşmeleri süren madencilerin heyeti, Uyar Madencilik'te uğradıkları hak gasbını ve taleplerini Soylu'ya anlatacak. Ancak geçen haftalarda Soma Cengiz Topel Meydanı'nda yapılan bir basın açıklamasında, direnen madencileri ve Bağımsız Maden-İş Sendikası'nı provokatörlükle suçlayan Türk-İş'e bağlı Türkiye Maden İşçileri Sendikası'nın (Maden-İş), Süleyman Soylu ile yapılan toplantıya davet edilmesi madenciler tarafından tepkiyle karşılandı.

MADENCİLER SÜLEYMAN SOYLU İLE GÖRÜŞÜYOR

Türk-İş'e bağlı Türkiye Maden İşçileri Sendikası'ndan hakkını arayan madencilere ve Bağımsız Maden-İş Sendikası'na yönelik yapılan açıklamada "ülkeyi madenciler üzerinden karıştırmak istiyorlar" denilmişti. 36 gündür Soma'ya dönmeyen madenciler, Ankara'da muhatap bularak şu anda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile toplantı gerçekleştiriyor. Toplantıya Türkiye Maden İş Sendikası'nın çağrılmasına tepki gösteren madenciler, mücadelenin hiç bir aşamasında olmayan "sarı sendikanın" toplantıda olmaması gerektiğini savunuyor.

'MAĞDURİYET YARATANLARIN TOPLANTIDA OLMASINI PROTESTO EDİYORUZ'

Bağımsız Maden İş'ten görüştüğümüz örgütlenme uzmanı Başaran Aksu, "Madencilerin mağduriyetinin yaratılmasında parmağı olanların, patronu kollayanların, çıkarılan yasada işçilerin mağdur olmasını sağlayanların toplantıya çağrılmasını protesto ediyoruz" dedi. Türkiye Maden İşçileri Sendikası'nın toplantıya çağrıldığını öğrendiklerinde toplantıya girme eğiliminin daha ağır olduğunu belirten Aksu, "Sarı sendikayı AKP Manisa teşkilatının baskısıyla, tam çözüm noktasında süreci baltalayan değil de sanki sürecin bir ortağıymış, çözüme katkı sunmuş bir algıyı oluşturmaya dönüp bir adım" ifadelerini kullandı.

'DEVLET SARI SENDİKAYI KORUMAK İÇİN İMKANLARINI SEFERBER ETTİ'

'Geçen sene bizim verdiğimiz mücadeleyi ve kazanımları kendileri yapmış gibi çıkıp yerel basına "kazanımı biz elde ettik" diye bastırıp şehirde dağıttırmışlardı' diyen Başaran Aksu, "Toplantıya çağrılmasalar bile yine aynı şeyi yapacaklardı. Bu sefer AKP teşkilatı ve devlet eliyle sarı sendika korunuyor. Çünkü Bağımsız Maden-İş'e dönük yoğun bir akış var. Bugün Kınık şubesini açtık. Toplantıya davet meselesi işçilerde büyük öfkeye yol açtı. Biz de toplantıya gidelim bakanın önünde bunların ne mal olduğunu anlatalım tavrımız olacak" diye konuştu.

Sarı sendikanın devlet tarafından sürece dahil edildiğini dile getiren Aksu sözlerini şöyle sürdürdü: "Patronların denetimi dışında olan bir sendika güçlenmesin istiyorlar. İşçileri sömürü tezgahı içinde sıkı sıkıya tutacak yapıyı koruyalım diye devlet kendi imkanlarını seferber etti."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR