Macaristan'a LGBTİ+ karşıtı yasa tepkisi: AB'den ayrılın

Brüksel'de düzenlenen AB zirvesinde, Macaristan'daki LGBTİ+ karşıtı düzenleme eleştirildi. Hollanda Başbakanı Rutte, Macaristan Başbakanı Orban'a "Burada yeriniz yok. AB'den ayrılın" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Macaristan'da LGBTİ+ karşıtı düzenleme resmi gündemde yer almamasına rağmen, Brüksel'deki Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinde en çok konuşulan konulardan biri oldu. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, AB değerlerini göz ardı etmekle suçladığı Macaristan Başbakanı Viktor Orban'a, "Burada yeriniz yok. 50'nci maddeyi işletin ve AB'den ayrılın" dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in geri çekilmesini istediği düzenleme nedeniyle zirve sırasında Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile diğer AB liderleri arasında sert tartışmalar yaşandı. Belçika Başbakanı Alexander De Croo'ya göre bu, 'benzeri görülmemiş sertlikte bir tartışma' oldu. Zirveden sızan bilgilere göre, en sert tepki Hollanda Başbakanı Mark Rutte'den geldi.

'100 YIL GERİYE GİDİYORSUNUZ'

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın aktardığına göre, zirve öncesi yaptığı açıklamada, "Bu yasayı yürürlükten kaldırmazsa Macaristan'ın AB'de işi olmaz" diyen Rutte, toplantı sırasında Orban'ı, Avrupa'nın değerlerini hiçe saymakla suçladı. Hollanda Başbakanı, Orban'ın 'utanmadan yasayı savunmaya devam ettiğini' söyledi. Yasada, eşcinsel haklarının pedofili ile eşdeğer tutulduğunu söyleyen Rutte, "O kadar korkunç ki, düşününce 100 yıl geriye gidiyorsunuz" diye konuştu. Hollanda Başbakanı, "Eğer AB değerlerine uymayacaksanız bir seçenek daha var, 50'nci maddeyi işletin ve birlikten ayrılın" dedi. Rutte, İngiltere'nin AB'den ayrılmasına zemin hazırlayan Avrupa Antlaşması'nın 50'nci maddesine atıfta bulundu. Bu madde, AB'den ayrılmak isteyen üye devletlere, resmi prosedürün başlatılmasını talep etme hakkı tanıyor.

'AB, SADECE PARAYLA İLGİLİ DEĞİL'

Eşi Gauthier Destenay ile 2015 yılında evlenen Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel de, "İnsanların kitap okuyarak eşcinsel olacağını düşünen hiç kimse hayatı anlayamaz" dedi. AB projesinin sadece para ve sübvansiyonla değil, aynı zamanda değerler, haklar ve özgürlüklerle de ilgili olduğunu vurgulayan Bettel, kişisel yaşamından örnekler vererek, oldukça duygusal bir konuşma yaptı. Bu sırada birçok Avrupalı liderin göz yaşlarını tutamadığı belirtildi. Hollanda Başbakanı Rutte, "Herkesin gözünde yaşlar vardı. O sırada çok az kişinin gözleri kuru kaldı" dedi.

Belçika Başbakanı De Croo da, zirveye yakasına taktığı gökkuşağı rozetiyle katıldı. Macaristan'ın son düzenleme ile 'çizgiyi aştığını' savunan De Croo, "Eşcinsel olmak bir seçim değil ama homofobik olmak bir seçimdir" diye konuştu.

Macaristan Başbakanı Orban ise, yasa konusunda geri adım atmayacaklarını söyledi. 'Komünist Macaristan'ın özgürlük savaşçısı olduğunu' öne süren Orban, o dönemde eşcinsellerin hak ve özgürlükleri için de savaştığını savundu. Macaristan Başbakanı, yasanın sadece ebeveynlere çocuklarını cinsel olarak nasıl yetiştirmek istediklerine karar verme olanağı tanıdığını ileri sürdü. 

Zirvede Polonya, Slovakya, Bulgaristan ve Slovenya liderleri Macaristan'a destek verdiler. Macaristan Adalet Bakanı Judit Varga da, Hollanda Başbakanı Rutte'yi, 'siyasi şantaj yapmakla ve sömürge küstahlığı üslubuyla konuşmakla' suçlayarak, "Macaristan, AB'den ayrılmakla ilgilenmiyor ancak birliği ikiyüzlülerden kurtarmak istiyor" dedi.

MACARİSTAN AB'DEN ÇIKABİLİR Mİ?

Şu anda kendisi ayrılma prosedürü talep etmediği sürece herhangi bir üyeyi AB'den çıkarmak mümkün değil. O nedenle Macaristan'a karşı yaptırımlar ancak Avrupa Adalet Divanı'na başvurmak ve ekonomik yardımların durdurulmasını kapsıyor. Avrupa Adalet Divanı, Macaristan'daki yasanın AB değerlerine aykırı olduğuna karar verirse, Budapeşte yönetimi yasa değişikliğine gitmek zorunda. Macaristan'ın, aleyhindeki cezai işlemler nedeniyle, AB içinde oy kullanma hakkını kaybetmesi de söz konusu. Ancak bu hukuki süreç en az birkaç yıl süreceği için, AB Macaristan'a verilen AB fonlarının dondurulması daha caydırıcı bir yaptırım olarak değerlendiriliyor.

AB Komisyonu, ekonomik yardımların kesilmesi seçeneğini de devreye sokmaya hazırlanıyor. Brüksel, para musluklarını kısarak, Orban hükümetine geri adım attırmayı planlıyor. Belçika Başbakanı De Croo, komisyona sunulan Macaristan yatırım planının satır satır inceleneceğini belirterek, bunun sinyalini verdi. (BBC Türkçe)