Litvanya'da Ukrayna'ya Bayraktar SİHA almak için 3 milyon euro toplandı

Litvanya'da yüzlerce kişinin Ukrayna'ya Bayraktar TB2 SİHA'larından satın alınması için para bağışı yaptığı belirtildi. Kampanyada üç günde 3 milyon euro toplandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Litvanya'da, bazı bölgeleri Rusya işgali altındaki Ukrayna'ya göndermek üzere, Bayraktar TB2 SİHA alınması için düzenlenen bağış kampanyasında üç günde 3 milyon euro toplandı. Reuters haberi, kampanyayı başlatan Litvanya televizyonu Laisvers TV'ye dayandırdı.

Kampanyaya 100 euro bağışta bulunan 32 yaşındaki Agne Belickaite, "Bu savaş başlamadan önce hiçbirimiz silah almayı aklımızdan geçirmiyorduk. Ama şimdi bu normal bir şey haline geldi. Dünyanın daha iyi bir yer olması için bunu yapmalıyız" dedi. Belickaite Rusya'nın eski bir Sovyetler Birliği ülkesi olan Litvanya'ya saldırmasından da korktuğunu ekledi.

BAYRAKTAR TB2'NİN FİYATI 5 MİLYON EURO 

Türkiye'den SİHA satın alım sürecini Litvanya Savunma Bakanlığı yürütüyor ve iki ülke arasındaki satın alım anlaşmasının gelecek hafta imzalanması bekleniyor. Ukrayna son yıllarda Türkiye'den 20'den fazla Bayraktar TB2 SİHA satın almıştı. Son olarak 27 Ocak'ta 16 tane daha sipariş vermiş, bu siparişler Mart ayı başında Ukrayna'ya teslim edilmişti. Bayraktar TB2'nin fiyatı 5 milyon euro.

Ukrayna'nın Litvanya büyükelçisi Beshta Petro, "İlk kez siviller Bayraktar gibi bir şey almak için bağış kampanyası düzenliyor. Bu benzersiz bir kampanya" dedi. Doğu Avrupa'daki NATO üyesi ülkelerin şu ana kadar Ukrayna'ya destek için gönderdiği silahların çoğu eski Sovyet yapımı silahlar. Litvanya'nın nüfusu yaklaşık 2 milyon 650 bin. (BBC Türkçe)