Libya'daki BM Destek Misyonu'nun görev süresi uzatıldı

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu'nun görev süresi 1 yıl süreyle uzatıldı. Karar Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Libya'daki Birleşmiş Milletler (BM) Destek Misyonu'nun (UNSMIL) görev süresinin 1 yıl uzatılmasına karar verildi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyesi ülkeler, UNSMIL'ın görev süresinin uzatılmasıyla ilgili 2656 sayılı kararı oy birliğiyle kabul etti.

Karara göre, UNSMIL'ın görev süresi 31 Ekim 2023'e kadar uzatılmış oldu.

UNSMIL'ın görev süresi, 28 Temmuz'da BMGK'nin 12 üyesinin oyuyla 3 aylığına (31 Ekim) uzatılmıştı.

UNSMIL NEDİR?

UNSMIL, Libya makamlarının 2011’deki çatışmalar nedeniyle ülkedeki siyasi geçiş sürecini destekleme talebi üzerine BM Güvenlik Konseyi tarafından 16 Eylül 2011'de kurulan özel siyasi misyon olarak biliniyor.

Son olarak 25 Eylül'de Abdoulaye Bathily'in başkanlık görevini üstlendiği UNSMIL, 98 yerel personel, 210 uluslararası personel ve 6 BM gönüllüsüyle, iç savaş yaşanan Libya'daki askeri güçler ve ekonomik kurumlardaki bölünmüşlüğe son vermek için çalışıyor, çatışan taraflar arasında arabuluculuk görevi yürütüyor.

Libya'da bir süredir Abdulhamid Dibeybe ve Fethi Başağa'nın liderlik ettiği iki ayrı hükümet bulunuyor.

UNSMIL, bu sorunu çözmek için de Tobruk'taki Temsilciler Meclisi ve Libya Devlet Yüksek Konseyi'nden oluşan ortak bir komite kurulması ve seçimlere temel oluşturacak anayasal metin üzerinde uzlaşmaya varılması için çalışmıştı. (HABER MERKEZİ)