Libya'da Türkiye'ye ait gemiye el konuldu

Libya Ulusal Ordusu, Libya'nın Misrata kentine giden 'Mebruka' adlı gemiyi, talimatlara uymadığı gerekçesiyle alıkoyduğunu duyurdu. Gemide 9'u Türk, 17 mürettebat bulunuyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Libya'da General Halife Hafter'in sözcüsü Ahmed El-Mismari sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye'ye ait Mebruka adlı kargo gemisinin, yasak ilan edilen bölgeye girdiği ve yapılan çağrıya cevap vermediği gerekçesiyle Ras el-Hilal limanına çekildiğini duyurdu.

Açıklamada, Jamaika bayraklı Türk gemisinin 'denizcilik kural ve kanunlarına aykırı hareket ettiği için Libya Ulusal Ordusu tarafından soruşturma ve denetim altına alındığı' ifade edildi. 

'GEMİ ÇAĞRIYA CEVAP VERMEDİ' İDDİASI

Mismari ayrıca El-Hades televizyon kanalına yaptığı açıklamada, geminin, Misrata’ya götürülmek üzere ilaç yüklü olduğunu ancak 'yasak ilan ettikleri' bölgeye girdiğini belirtti. Gemiye çağrı yaptıklarını ama herhangi bir cevap alamadıklarını anlatan Mismari, "Bunun üzerine botlarla gemiye yaklaşıp gemiye çıktık. Gemi Misrata’ya götürülmek üzere ilaç yüklüydü. Kaptan izlemesi gereken prosedürleri izlemedi ve izin almaksızın yasak olan bölgeye girdiler” dedi. Mismari, gemide 9 Türk, 7 Hintli, 1 Azerbaycanlı mürettebat olduğu bilgisini verdi.

GÜVENLİK KAYNAKLARI: CEZAYI ÖDEYİP YOLUNA DEVAM EDECEK

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göreyse, Mısır’dan Libya'nın Misrata limanına ilaç gibi malzemeler götürdüğü belirtilen gemiye yasak bölgeye girmesi nedeniyle maddi ceza kesildi. Geminin, cezanın ödenmesi sonrası yoluna devam edeceği belirtildi.

Türkiye'deki ticari gemi ve yatların tamamına yakını, vergi avantajlarından yararlanmak için yabancı bayrak kullanıyor.
(AA)

Etiketler libya gemi hafter