Libya tezkeresi Resmi Gazete'de yayımlandı

Libya'ya asker gönderme yetkisini 18 ay uzatan ve TBMM'de yapılan oylama ile kabul edilen tezkere Resmi Gazete'de yayımlandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Libya'ya asker gönderilmesi için verilen iznin süresinin 2 Temmuz 2022'den itibaren 18 ay uzatan ve kararı 'Cumhurbaşkanı'nın takdir ve tayini'ne bağlayan TBMM kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kararda, Libya'da Şubat 2011'de meydana gelen olayları takip eden süreçte demokratik kurumların inşa edilmesine yönelik çabaların, artan silahlı çatışmalar nedeniyle akamete uğradığı, ülkede parçalanmış bir yapı ortaya çıktığı anımsatıldı.

Libya'da ateşkesin tesis edilmesi, siyasi bütünlüğün sağlanması ve işleyen bir devlet mekanizmasının kurulmasının mümkün olamaması üzerine, barış ve istikrarın tesisini teminen Birleşmiş Milletler (BM) kolaylaştırıcılığında, tüm tarafların katılımıyla yürütülen ve yaklaşık bir yıl süren Libya Siyasi Diyaloğu sonucunda, Libya Siyasi Anlaşması'nın 17 Aralık 2015'te, Fas'ın Suheyrat şehrinde imzalandığı belirtilen kararda, sürece ilişkin bilgiler yer aldı. 

 

(HABER MERKEZİ)