Lavrov'dan ABD'ye: Gerilim tırmanırsa yeni önlemler alırız

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD'yle gerilim tırmanırsa yeni önlem alacaklarını söyledi. Lavrov, ABD Başkanı Biden ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in görüşebileceklerini de açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 'Washington'ın gerilimi tırmandırmaya devam etmesi halinde yeni önlemler almaya hazır olduklarını' söyledi. Rossiya 1 televizyonunda bir programa katılan Lavrov, Rusya'yla ABD arasındaki ilişkilerde son dönemde yaşanan gelişmeleri şu sözlerle değerlendirdi: "ABD'lilerin son hasmane adımlarına verdiğimiz yanıtta her şey söylendi. Aldığımız tüm önlemleri açıkladık ve gerilimi tırmandırmaya devam ederlerse yenilerini almaya hazırız."

Sputnik'in aktardığına göre Lavrov, ABD Başkanı Joe Biden'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yaptığı görüşme teklifinin olumlu karşılandığını ve bu olasılıkla ilgili çalışma yürütüldüğünü de belirtti. Lavrov, "Devlet Başkanı Putin'in talimatıyla Başkan Biden'ın görüşme teklifinden bahsettim. Bu teklif olumlu karşılandı ve şu anda inceleniyor" ifadelerini kullandı. 

Kremlin'in dış politika danışmanı Yuri Uşakov da Putin ile Biden'ın haziran ayında yüz yüze görüşme yapabileceğini söyledi. RIA ajansının haberine göre Uşakov, bu konuda kesin bir karar verilmediğini ekleyerek "Birçok faktöre bakarak bir karar alacağız" dedi.

Biden önceki hafta, Ukrayna-Rusya geriliminin tırmandığı günlerde Putin'i arayarak bu konuyla ilgili bir görüşme önermişti. (Sputnik, DIŞ HABERLER)