Lavrov: Taliban heyetine kapsayıcı bir hükümet kurma çağrısı yaptım

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afganistan görüşmeleri için Moskova'ya gelen Taliban heyetine ülkedeki tüm siyasi güçlerin çıkarını gözetecek kapsayıcı bir hükümet çağrısında bulundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afganistan görüşmeleri için Moskova'ya gelen Taliban heyetiyle yaptığı görüşmede, ülkedeki tüm siyasi güçlerin yer aldığı kapsayıcı bir hükümet çağrısında bulunduğunu söyledi. Heyetle Taliban'ın kapsayıcı hükümet kurulması, Afgan vatandaşlarının temel haklarının sağlanması konularındaki vaatlerini ele aldıklarını belirten Lavrov, "Afganistan'da sürdürülebilir barışa ulaşma görevi güncelliğini koruyor. Bunun başarılması, her şeyden önce ülkenin sadece etnik değil, aynı zamanda siyasi güçlerinin de çıkarlarını tam olarak yansıtması gereken gerçekten kapsayıcı bir hükümetin kurulmasıyla mümkün" dedi.

Sputnik'in aktardığına göre Lavrov, kitlelerin desteğinin alınmasının iyi bir sosyal politikayla, vatandaşların temel hak ve özgürlüklerinin sağlanmasıyla da ilişkili olduğunu belirterek, "Taliban hareketini Afganistan topraklarının birileri tarafından başta komşular olmak üzere üçüncü ülkelere karşı kullanılmasını önleme politikasına sıkıca bağlı kalınması çağrısı yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın yeni Afgan hükümetiyle etkileşim seviyesinden memnun olduğunu belirten Lavrov, mevcut aşamada bunun, Afganistan'daki Rusya vatandaşlarının güvenliğini, Kabil'deki Rusya ve diğer ülkelerin elçiliklerinin çalışmalarına kesintisiz olarak devam etmelerini sağlamaya yönelik en önemli görevleri etkili şekilde yerine getirme imkanı sunduğunun altını çizdi.

 

'ABD HEYETİNİN TOPLANTIYA KATILMAMASINDAN ÜZÜNTÜLÜYÜZ'

Lavrov, ABD heyetinin Rusya, ABD, Çin ve Pakistan'ın yer aldığı genişletilmiş formattaki Moskova görüşmelerine katılmamasından üzüntü duyduklarını söyledi. ABD'nin Moskova formatındaki bu toplantıya ikinci kez katılmadığına dikkat çeken Lavrov, "Bunun birtakım ilkesel sorunlarla ilişkili olmadığını umuyorum. Muhtemelen bunun nedenlerinden biri, geçtiğimiz günlerde ABD'nin Afganistan özel temsilcisinin değişmesidir. Umarım ABD, Afganistan konusunda aktif çalışmalar yapmaya ve bugünkü toplantı sonucunda, burada varacağınızı umduğum mutabakatların yerine getirilmesi kapsamında atılacak adımlara dahil olmaya hala daha hazırdır" ifadelerini kullandı.

 

'ULUSLARARASI TOPLUMUN KAYNAKLARINI HAREKETE GEÇİRME VAKTİ GELDİ'

Lavrov, Moskova formatının Afganistan sorunu konusunda bölge ülkelerinin görüş birliği sağlamasında ilerleme kaydetme imkanı sunduğunu vurgularken insani sorunlara da dikkat çekerek, "İnsani krizi önlemek ve göç akışlarını durdurmak da dahil olmak üzere, Kabil'e etkili mali, ekonomik ve insani yardım sağlamak için uluslararası toplumun kaynaklarını harekete geçirme vaktinin geldiğine inanıyoruz" diye konuştu. Lavrov, bu bağlamda Rusya'nın 'dost Afgan halkına önümüzdeki günlerde yeni insani yardım göndereceğini' açıkladı.

 

'BM'NİN BUGÜN YAPILACAK TOPLU ÇAĞRIYI DUYACAĞINI UMUYORUM'

Rusya Dışişleri Bakanı, Afganistan'a insani yardım konusunda öncü rolde BM'nin bulunması gerektiğini kaydederek "BM'nin Afganistan'la ilgili uluslararası çabaları birleştirmede merkezi koordinatör rolü oynaması gerektiğine inanıyoruz. Moskova formatına katılan ülkelerin bugünkü toplantının sonunda BM yönetimine ve tüm üyelerine yapacakları toplu çağrının duyulacağını ve öngörülebilir gelecekte buna uygun olumlu bir tepki alacağımızı umuyorum" diye ekledi.

Rusya, ABD, Çin ve Pakistan'ın başı çektiği genişletilmiş formattaki Afganistan görüşmelerine Hindistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan'ın temsilcileri de katılıyor. (Sputnik)