Lavrov İran'da Reisi'yle görüştü: NATO'ya karşı işbirliği artacak

İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Tahran'da bir araya geldi. Reisi görüşmede "NATO'nun genişleme girişimlerine karşı aktif olmak gerekiyor. Asya, Kafkaslar, Orta Asya'da" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Tahran'a dün yaptığı ziyarette İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yle bir araya geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede Ukrayna krizinin yanı sıra NATO'nun bölgedeki genişleme politikaları ele alındı. Buna göre, görüşmede NATO'nun genişleme hamlelerine karşı işbirliğini koruma mesajı verildi.

'KAFKASLAR VE ORTA ASYA'DA NATO DURDURULMALI'

Press TV'nin haberine göre, İran Cumhurbaşkanı Reisi de NATO'nun dünyanın farklı bölgelerinde etkisini genişletme girişimlerine karşı uyarılarda bulundu. Reisi, "Ukrayna'daki çatışmaların ardında yatan faktörün ABD ve NATO olduğunu" savundu.

Habere göre, Reisi şunları söyledi: "NATO'nun Batı da dahil dünyanın herhangi bir yerinde genişletme girişimlerine karşı aktif olmak gerekiyor. Asya, Kafkaslar ve Orta Asya" dedi. Ukrayna'da savaşın bir an önce sona ermesini temenni ettiğini ifade eden Reisi, krize diplomatik bir çözüm bulmaya yardım etmeye hazır olduğunu da ifade etti. 

İran Cumhurbaşkanı, Hazar Denizi'ne kıyısı olan ülkeler arasındaki işbirliğinin de önemini vurguladı ve yabancı güçlerin bu bölgede askeri varlığına izin verilmediğini söyledi. İran Dışişleri Bakanlığı ise ziyaret öncesi yaptığı açıklamada, Lavrov'un ziyaretinin "Avrasya ve Kafkasya bölgesinde işbirliğini genişletmeyi amaçladığını" söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Etiketler nato iran rusya